Chiny ogłosiły wprowadzenie ceł na kanadyjskie produkty rolne i spożywcze, w odwecie za cła wprowadzone przez Ottawę w październiku na chińskie pojazdy elektryczne oraz produkty stalowe i aluminiowe.
Cła ogłoszone przez Ministerstwo Handlu, które wejdą w życie 20 marca, otwierają nowy front wojny handlowej, której głównym powodem jest ogłoszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na Kanadę, Meksyk i Chiny oraz groźby wprowadzenia środków protekcjonistycznych wobec innych krajów.
Chiny nałożą 100-procentowe cło na import kanadyjskiego oleju rzepakowego, wytłoków i grochu, a także 25-procentowe cło na kanadyjskie ryby, owoce morza i wieprzowinę – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu.
Ministerstwo oświadczyło, że kanadyjskie cło w wysokości 100% na chińskie pojazdy elektryczne oraz 25-procentowy podatek na chińskie produkty aluminiowe i stalowe „poważnie naruszają zasady Światowej Organizacji Handlu, stanowią typowy akt protekcjonizmu i są środkami dyskryminacyjnymi, które poważnie szkodzą uzasadnionym prawom i interesom Chin”.
Premier Justin Trudeau powiedział w sierpniu, że Ottawa wprowadziła cła, aby przeciwdziałać temu, co nazwał celową, sterowaną przez państwo polityką Chin polegającą na nadprodukcji, idąc w ślady Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, które również wprowadziły cła importowe na pojazdy elektryczne wyprodukowane w Chinach.
Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym Kanady, ale daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi
Chris Davison, prezes i dyrektor generalny Canola Council of Canada, powiedział w sobotę CBC News, że ogłoszenie Chin „będzie miało szeroki i negatywny wpływ na cały kanadyjski przemysł rzepakowy”.
„Powiedzieć, że ludzie są zaniepokojeni, byłoby niedopowiedzeniem” – powiedział Davison. Dodał, że rynki amerykańskie i chińskie razem „zwykle stanowią ponad 75 procent kanadyjskiego globalnego handlu rzepakiem”.
W piątek rząd federalny ogłosił pewne ulgi taryfowe dla kanadyjskich przedsiębiorstw i pracowników, w tym przyznanie 1 miliarda dolarów nowego finansowania za pośrednictwem Farm Credit Canada w celu zmniejszenia barier finansowych dla kanadyjskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego. Davison powiedział, że „w najbliższej perspektywie rząd federalny będzie musiał wesprzeć finansowo kanadyjski przemysł rzepakowy”.
Powiedział również, że potrzebna jest „znacząca współpraca” między Ottawą a wszystkimi głównymi partnerami handlowymi Kanady.