W 2021 roku pożegnamy się z plastikowymi jednorazówkami, zarzeka się rząd federalny. Rurki do picia, patyczki kosmetyczne, jednorazowe sztućce, talerze, patyki do balonów mają być absolutnie zakazane, podają źródła rządowe. Lista zakazanych plastików ma bazować na modelu europejskim przyjętym w marcu. Europejski zakaz dotyczy też tworzyw oxo-degradowalnych, czyli zawierających dodatki, które przyspieszają rozpad na coraz mniejsze części, które jednak pozostają w środowisku, a także pojemników i kubków z polistyrenu.

Z raportu przygotowanego na początku roku przez Deloitte i ChemInfo Services na zlecenie Environment and Climate Change Canada wynika, że tylko 9 proc. tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi w Kanadzie. 87 proc. ląduje na wysypiskach śmieci. Każdego dnia Kanadyjczycy wyrzucają ponad 34 miliony toreb plastikowych, których czas rozkładu wynosi 1000 lat.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W latach 2012-17 sektor produkcji tworzyw sztucznych znalazł się w czołówce najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. W ostatnim roku sprzedaż wyniosła 35 miliardów dolarów. Sektor zatrudnia 93 000 osób, głównie w Ontario, Quebecu i Albercie. Z drugiej strony dochód z recyklingu plastiku wynosi 350 milionów dolarów. Recyklingiem zajmuje się kilkanaście przedsiębiorstw, które zatrudniają około 500 osób.