Torontońska policja poinformowała w piątek, że zamachowiec, który 22 lipca 2018 r. strzelał do ludzi na ulicy Dunfort w Toronto 29-letni Faisal Hussain, którego rodzice przybyli do Kanady z Pakistanu nie był powiązany z żadną organizacją terrorystyczną, ani inną reprezentująca radykalne ideologie czy też mowę nienawiści, lecz był psychicznie chory przez wiele lat, a także podzielał zainteresowania mizygonistycznej ideologii przymusowego celibatu (podobnie jak Alek Minassian inny zamachowiec z Toronto, który 3 miesiące przed zamachem Hussaina wjechał w tłum przechodniów na ulicy Yonge w Toronto).
Zaraz po zamachu ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu) wzięło odpowiedzialność za zamach w Toronto, stwierdzając, że bandyta był „żołnierzem Państwa Islamskiego” i przeprowadził atak w odpowiedzi na apele skierowane do obywateli krajów koalicji walczącej z ISIL”,

Policja ujawniła w piątek, że 2 dni przed zamachem na niewinnych ludzi, Hussain był zatrzymany w związku usiłowaniem kradzieży loda w sklepie Food Basics; policja zatrzymała go, ale następnie zwolniła bez postawienia zarzutów, nie podano przyczyny dlaczego nie postawiono mu zarzutów.
W zamachu na Danforth zginęła dziesięcioletnia Julianna Kozis oraz osiemnastoletnia Reese Fallon. Przed przybyciem policji Hussain popełnił samobójstwo. Policja zaprzeczyła domniemaniom jakoby był on częścią jakiegoś szerszego planu dżihadystów – co podawała telewizja CBC zaraz po zamachu powołując się na źródła w Policji – nie wiadomo jednak co wyzwoliło chęć do przeprowadzenia tych zamachów. Sprawca był trzeźwy, a w jego krwi nie było narkotyków. Wszystkie kule jakie były wystrzelone pochodziły z pistoletu Smith and Weston kaliber .40, który został znalezione przy ciele zamachowca. Pistolet był legalnie wywieziony do Kanady w 2013 roku, ale następnie w roku 2016. zgłoszono jego kradzież. Nie wiadomo, w jaki sposób Fajsal Hussein wszedł w jego posiadanie – mówi raport policji.
Policja nie zdołała też odtworzyć ewentualnych zagranicznych podróży zamachowca ani też finansowych powiązań z organizacjami przestępczymi i terrorystycznymi i ostatecznie stwierdza w raporcie że Hussein – wszystko na to wskazuje – działał sam. Raport przedstawił na konferencji prasowej w piątek szef torontońskiej policji

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

TUTAJ całość raportu

Danforth Shootings Findings… by on Scribd