Słabość ukraińskiego sądownictwa przeszkadza we wdrażaniu reform, które są niezbędne w tym kraju, by mógł oprzeć się rosyjskiej agresji, powiedział Kurt Volker, amerykański specjalny reprezentant do negocjacji z Ukrainą i były ambasador NATO podczas dużej konferencji międzynarodowej dotyczącej przyszłości Ukrainy, która rozpoczęła się we wtorek w Toronto. Konferencja była też okazją do pierwszej wizyty nowego premiera Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w Ameryce Północnej.


Na konferencje przybyli reprezentanci ponad 30 krajów i międzynarodowych organizacji finansowych. Zełenski spotkał się m.in. z Davidem Liptonem, wicedyrektorem wykonawczym Międzynarodowego Funduszu Monetarnego. Fundusz w przeszłości zamroził miliardy dolarów na pomoc Ukrainie z powodu obaw o korupcję. Volker odwołał się właśnie do tego mówiąc, że na Ukrainie brakuje pewności co do przestrzegania przepisów prawa. Brakuje stabilności, która zachęcałaby zagranicznych inwestorów do wchodzenia na rynek.

Premier Trudeau mówił o silnym dążeniu do reform zarówno poprzedniego jak i obecnego prezydenta Ukrainy. Przyznał, że jest wiele przeszkód, i wewnętrznych, i zewnętrznych. Zełenski podziękował Kanadzie za niezachwiane wsparcie i stosowanie sankcji przeciwko Rosji. Liderzy rozmawiali również o decyzji Kanady dotyczącej zniesienia ograniczeń uniemożliwiających kanadyjskim firmom ubieganie się o licencje na sprzedaż broni Ukrainie. Eksport stał się możliwy w grudniu 2017 roku. Nie wiadomo, ile zarobili na tym kanadyjscy eksporterzy broni. We wtorek premier Trudeau powiedział tylko, że kanadyjskie przedsiębiorstwo zainwestowało w fabrykę amunicji na Ukrainie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zełenski przyleciał do Kanady ponad miesiąc przed planowaną wizytą w Stanach Zjednoczonych. Ambasador Ukrainy w Kanadzie Andrij Szewczenko stwierdził, że pokazuje to, jak ważne są dla Zełenskiego związki z Kanadą.

W Kanadzie mieszka 1,3 miliona osób ukraińskiego pochodzenia.