Słabość ukraińskiego sądownictwa przeszkadza we wdrażaniu reform, które są niezbędne w tym kraju, by mógł oprzeć się rosyjskiej agresji, powiedział Kurt Volker, amerykański specjalny reprezentant do negocjacji z Ukrainą i były ambasador NATO podczas dużej konferencji międzynarodowej dotyczącej przyszłości Ukrainy, która rozpoczęła się we wtorek w Toronto. Konferencja była też okazją do pierwszej wizyty nowego premiera Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w Ameryce Północnej.


Na konferencje przybyli reprezentanci ponad 30 krajów i międzynarodowych organizacji finansowych. Zełenski spotkał się m.in. z Davidem Liptonem, wicedyrektorem wykonawczym Międzynarodowego Funduszu Monetarnego. Fundusz w przeszłości zamroził miliardy dolarów na pomoc Ukrainie z powodu obaw o korupcję. Volker odwołał się właśnie do tego mówiąc, że na Ukrainie brakuje pewności co do przestrzegania przepisów prawa. Brakuje stabilności, która zachęcałaby zagranicznych inwestorów do wchodzenia na rynek.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Premier Trudeau mówił o silnym dążeniu do reform zarówno poprzedniego jak i obecnego prezydenta Ukrainy. Przyznał, że jest wiele przeszkód, i wewnętrznych, i zewnętrznych. Zełenski podziękował Kanadzie za niezachwiane wsparcie i stosowanie sankcji przeciwko Rosji. Liderzy rozmawiali również o decyzji Kanady dotyczącej zniesienia ograniczeń uniemożliwiających kanadyjskim firmom ubieganie się o licencje na sprzedaż broni Ukrainie. Eksport stał się możliwy w grudniu 2017 roku. Nie wiadomo, ile zarobili na tym kanadyjscy eksporterzy broni. We wtorek premier Trudeau powiedział tylko, że kanadyjskie przedsiębiorstwo zainwestowało w fabrykę amunicji na Ukrainie.

Zełenski przyleciał do Kanady ponad miesiąc przed planowaną wizytą w Stanach Zjednoczonych. Ambasador Ukrainy w Kanadzie Andrij Szewczenko stwierdził, że pokazuje to, jak ważne są dla Zełenskiego związki z Kanadą.

W Kanadzie mieszka 1,3 miliona osób ukraińskiego pochodzenia.