Ponad połowa kanadyjskiej dostawy szczepionki AstraZeneca pochodzi z amerykańskiej fabryki gdzie FDA wykryła problemy z kontrolą jakości

Prawie dwie trzecie szczepionki AstraZeneca COVID-19 importowanej do Kanady pochodziło z amerykańskiej fabryki, która według władz amerykańskich ma problemy  z kontrolą jakości, potwierdziła w czwartek  Health Canada.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oświadczyła w tym tygodniu, że nie zezwoli na dopuszczenie żadnej szczepionki wyprodukowanej w ramach kontraktu rządowego w fabryce Emergent Biosolutions w Baltimore w stanie Maryland dopóki nie zostanie ona   przetestowana.

 

Ale Health Canada stwierdziła, iż AstraZeneca zapewniła rząd, że zdarzenie skażenia w zakładzie Emergent, które doprowadziło do niedawnej inspekcji FDA, nie miało wpływu na 1,5 miliona dawek  szczepionki dostarczonych do Kanady.

Kanada otrzymała również 500 000 dawek AstraZeneca wyprodukowanych na podstawie umowy przez firmę z Indii i 300 000 wyprodukowanych w Korei Południowej w ramach projektu COVAX.