Na zdjęciu usuwanie krycyfiksu, który od 1936 roku wisiał w Zgromadzeniu Narodowym Quebecu. Usunięto go na mocy ustawy o świeckim charakterze państwa. Wcześniej argumentowano, że krucyfiks ma znaczenie historyczne, a nie religijne, jako symbol tradycji prowincji…

 

Tylko 28 proc. mieszkańców Quebecu mówi, że mocno wierzy w Boga – to wynik o 8 proc. niższy niż „średnia krajowa”. Najwięcej ludzi silnej wiary jest w Nowym Brunszwiku – 54 proc., wynika z ankiety przeprowadzonej przez Leger Marketing. Dalej tylko 10 proc. respondentów z Quebecu przyznaje, że często uczestniczy w nabożeństwach religijnych. Średnia kanadyjska to w tym wypadku 19 proc. Najbardziej praktykujący okazali się Kanadyjczycy z Nowego Brunszwiku – 45 proc. potwierdza, że podejmuje praktyki religijne.

Jeśli chodzi o Quebec, to najwięcej niewierzących jest wśród frankofonów i osób w wieku poniżej 35 roku życia. Niegdyś zagorzali katolicy w Quebecu odeszli od wiary w latach 60. Dzisiaj wielu mieszkańców Quebecu to katolicy tylko z nazwy. Premier François Legault powiedział: „Mam nadzieję, że Bóg istnieje, ale nie mam na to dowodu”. Jack Jedwab, przewodniczący Association for Canadian Studies, mówi, że ludzie z Quebecu nie chcą się nazywać ateistami, a raczej „kulturowymi katolikami”, cokolwiek miałoby to znaczyć.

Obojętny stosunek do religii tłumaczy poparcie mieszkańców Quebecu dla ustawy 21 zakazującej niektórym urzędnikom publicznym noszenia symboli religijnych. Z ankiety wynika również, że mieszkańcy Kolumbii Brytyjskiej również nie są zbyt wierzący i rzadko uczestniczą w nabożeństwach, ale w tej prowincji nie ma takiego nacisku na sekularyzację.

Kanadyjczyków pytano też o odbiór symboli religijnych: muzułmańskiego hidżabu, żydowskiej jarmułki i chrześcijańskiego krzyża w wersji preferowanej przez katolików – z figurą Chrystusa – oraz w wersji wybieranej przez protestantów – bez Chrystusa. Najwięcej negatywnych, zwłaszcza wśród katolików i ateistów, uczuć budziły hidżaby. Katolicy i ateiści z Quebecu znacznie częściej wypowiadali się negatywnie o hidżabach niż ci z innych części kraju. Muzułmanie byli grupą, która najczęściej pozytywnie patrzyła na symbole religijne innych.

Warto jeszcze podsumować, że spośród wyznawców różnych religii katolicy byli tymi, którzy najrzadziej mówią, że są mocnej wiary. Przyznało to tylko 48 proc. przedstawicieli tej grupy. W przypadku muzułmanów było to około 80 proc., a Żydów i protestantów – około 60 proc. Wiara Kanadyjczyków umacnia się z wiekiem. Silną wiarę ma 61 proc. osób w wieku powyżej 75 lat, ale tylko 27 proc. dwudziestokilkulatków.

Na pytania zawarte w ankiecie na początku maja odpowiedziało 2215 Kanadyjczyków, w tym 1212 z Quebecu.