Niedawno zakończył się Festiwal Opolski. Będąc w letnim nastroju muzycznym wybrałam się do Domecka niedaleko Opola. Tak jak podczas I Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu padły historyczne słowa, wypowiedziane przez Jerzego Waldorffa, który wyraził życzenie, żeby Opole miało tytuł: Opole – Stolica Polskiej Piosenki, tak też można by wyrazić pragnienie, żeby  Domecko koło Opola było –  Stolicą Muzyki Blues-Soul-Funky. A wszystko to za sprawą małej posiadłości w Domecku – Stary Dom i jej właściciela, Jana Cieślika.

– Jesteśmy organizatorami koncertów światowych gwiazd muzyki blues-soul-funky – mówi główny organizator wieczorów, pasjonat muzyki, charyzmatyczny właściciel Jan Cieślik, absolwent wydziału animacji kultury Uniwersytetu Opolskiego. Wyrobiłem sobie już pewną renomę, a nawet przyjaźnie wśród agencji koncertowych, więc one często dają mi znać, gdy jakiś ciekawy artysta będzie na tournée w pobliżu Polski. Wówczas zapraszam taką sławę do siebie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

– Przed wojną znajdowała się tu pijalnia piwa z salą taneczną – kontynuuje rozmówca. – W PRL-u w budynku działała z kolei gospoda GS. Wraz z żoną wykreowaliśmy ten wymarzony zakątek. A wszystko to – mówi – dzięki mojej pasji i miłości do muzyki, bluesowej szczególnie. Dziś do naszej małej wioski pod Opolem ściągają muzyczne gwiazdy światowego formatu. Większość lokali w Europie jest  zunifikowana,  bez duszy, więc kiedy artyści witają w Starym Domu, już w progu są oczarowani miejscem. Wiedzą, że koncert będzie unikalny. Koncerty tutaj odbywają się średnio raz w miesiącu.– Zgadza się, Jan nadaje temu miejscu unikalną atmosferę, a wieść o Starym Domu w Domecku  pod Opolem rozniosła się w Polsce, a może teraz i w Ontario. Wielbiciele bluesa suną nieraz z daleka do Domecka, żeby posłuchać bluesa, zabawić się i zakosztować tradycyjnej śląskiej kuchni. W tym roku byłam na koncercie jednego z najlepszych pianistów bluesowych Ameryki Północnej Keeny “Blues Boss” Wayne’a z zespołem. W ten gorący letni wieczór, wokalista z zespołem porwał publiczność do tańca w rytmach boogie-woogie. Super koncert i zabawa.

Poprzednio, w maju, w Domecku występował LACHY DOLEY GROUP Australia.  Lachlan R.  „Lachy” Doley (ur. 1978) to australijski muzyk, piosenkarz i autor tekstów najbardziej znany z gry na organach Hammonda i klawinecie (Whammy Clavinet – klawinet firmy Hohner) uważany przez krytyków muzycznych za Jimi Hendrixa organów Hammonda.

Jestem pod wrażeniem tego miejsca, zwłaszcza że w poprzedniej epoce, wprawdzie chłonęliśmy wszystkie nowinki ze świata muzycznego, ale mało było takich zjawisk i swobody muzycznej, artystycznej i biznesowej jak w Domecku. Jest to już z pewnością kultowe miejsce, o czym z przyjemnością donoszę…

Jadwiga Ferens

 Z internetu:

Jesteśmy organizatorami koncertów światowych gwiazd muzyki blues-soul-funky; również można zamówić w ramach tego koncertu przyjęcie imieninowe, urodzinowe itp. dla swoich gości jako dodatkową niecodzienną atrakcję. Na pewno unikatową i zapadającą w pamięci przez lata, ponieważ u nas są to koncerty autorskie, niepowtarzalne…