Ontaryjski sąd najwyższy ma zdecydować w tym miesiącu, jaki wpływ na wymiar kary w przypadku osób ciemnoskórych powinien mieć rasizm systemowy. W tym wypadku chodzi o apelację złożoną przez prokuraturę od wyroku skazującego 26-letniego Kevina Morrisa z Toronto na 15 miesięcy pozbawienia wolności za noszenie naładowanej broni.

Morris usłyszał wyrok w zeszłym roku. Jest skazany po raz pierwszy. Sąd pomniejszył mu wyrok o 3 miesiące z uwagi na okoliczności aresztowania z naruszeniem przepisów konstytucyjnych. Sędzia ogłaszając swoją decyzję wziął pod uwagę rasizm systemowy, którego miał doświadczać dorastający w Toronto skazany. “Struktury społeczne i przekonania społeczne, które wywodzą się z czasów kolonializmu i niewolnictwa, są bardzo trwałe. Musimy pamiętać o dawnych niesprawiedliwościach i teraz postępować sprawiedliwie”, napisał sędzia Shaun Nakatsuru.

Prokurator wnioskował o 4-letni wyrok. Przytaczał argumenty o tym, że nielegalne posiadanie broni niesie ze sobą “koszty ludzkie”. Adwokat domagał się kary 10 miesięcy pozbawienia wolności. Sędzia wziął pod uwagę dwa raporty ekspertów przedstawoine przez obronę i stwierdził, że nie może się sugerować strachem społecznym. “W naszym systemie nie chodzi tylko o sądzenie przestępstwa. Trzeba też mieć wzgląd na przestępcę”.

Morris był wychowywany tylko przez matkę w dzielnicy, w której często dochodzi do aktów przemocy i przestępczość jest wysoka. Mężczyzna, będąc nastolatkiem, był dwa razy dźgnięty nożem. Nie skończył szkoły średniej. Mówił też, że boi się iść do pracy, bo musiałby przejeżdżać przez rywalizujące ze sobą dzielnice. W 2013 roku, gdy został ugodzony nożem i trafił do szpitala w stanie krytycznym, zdiagnozowano u niego zespół stresu pourazowego i paranoję.

Obecnie sądy są zobowiązane do uwzględniania faktu pochodzenia skazanego z ludności rdzennej. Jeśli Morris wygra, również w przypadku osób ciemnoskórych sąd będzie musiał oceniać wpływ rasy i kultury. W tym celu dokonywana jest ocena przez wykwalifikowanych ekspertów, którzy próbują wyjaśnić, jaki wpływ na postepowanie skazanego miało doświadczenie rasizmu systemowego.

Tego rodzaju raport przedstawiła obrona Morrisa. Raport mówił o barierach w edukacji, zatrudnieniu i dostępie do usług społecznych, które napotykają osoby ciemnoskóre. Według raportu Ontario Association of Children’s Aid Societies z 2016 roku dzieci ciemnoskóre stanowią 8,5 proc. populacji w Toronto, a jednocześnie 40 proc. dzieci objętych opieką. Do tego prawdopodobieństwo, że ciemnoskóry uczeń będzie zawieszony lub wyrzucony ze szkoły, jest dwa razy większe niż w przypadku uczniów rasy białej.