Kanada uruchamia nową infolinię, która ma chronić osoby zażywające narkotyki w samotności przed przedawkowaniem. Zadaniem NORS – National Overdose Response Service – jest łączenie ich z innymi osobami mającymi podobne doświadczenia, które w razie czego będą mogły wezwać pomoc.

Infolinia to inicjatywa Grenfell Ministries z  Hamilton i Brave Technology Co-op z Vancouver i Columbus, Ohio. Założycielka Grenfell Ministries, Rebecca Morris-Miller, mówi, że osoby, które kiedyś przedawkowały, mają jakiś szósty zmysł. Morris-Miller ma za sobą uzależnienie od narkotyków, lata bezdomności i konflikty z prawem.

Każdy, kto w Kanadzie zażywa substancji zagrażających życiu, może zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii. Telefony odbierają wolontariusze, którzy potem co jakiś czas oddzwaniają. Jeśli nie ma odpowiedzi, dzwonią pod 911. Dzwoniący na infolinię może też podać dane kontaktowe osoby przebywającej w pobliżu, która posiada naloxone – to szczególnie pomocne w przypadku mieszkańców terenów odległych i odosobnionych. Numer nowej infolinii to 1-888-688-NORS (6677).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Morris-Mille mówi, że infolinia może pomóc w dotarciu do ośrodków oferujących terapię lub usługi socjalne, ale wszystkiemu ma przyświecać idea niewywierania presji i nieosądzania.

Grenfell Ministries uruchomiło w lutym podobną infolinię działającą w Ontario.

Obecnie w krajowej infolinii pracuje 16 wolontariuszy. Wolontariuszami mogą być aktywni lub byli narkomani albo osoby pracujące z narkomanami.

Z ostatniego raportu federalnego wynika, że od kwietnia do czerwca tego roku 1628 osób zmarło po przedawkowaniu opioidów. Względem pierwszego kwartału 2020 roku w drugim odnotowano wzrost o 58 proc. To też największa kwartalna liczba zgonów z powodu przedawkowania opioidów od 2016 roku, kiedy Ottawa zaczęła gromadzi takie dane.