Perspektywa zniesienia wiz do USA dla obywateli polskich posługujących się w podróży polskim paszportem jest coraz bardziej realna, niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że zniesienie wiz nie jest równoznaczne z tym, że do USA można ot tak polecieć “wsiadając do byle jakiego samolotu”.  Od jakiegoś czasu osoby podróżujące na paszportach z państw objętych Visa Waiver Progran, czyli w ruchu bezwizowym obejmuje wymóg ESTA czyli Electronic System for Travel Authorization. Obywatel polski nie będzie też mógł bez wizy przekroczyć granicy lądowej USA – na przykład z Kanady. Oto garść informacji na ten temat:

 

KTO POTRZEBUJE ESTA?
Wszyscy obywatele krajów objętych programem zniesienia wiz (VWP), którzy wjeżdżają do USA drogą powietrzną lub morską, muszą uzyskać zezwolenie ESTA, w tym niemowlęta, jeśli nie otrzymały wizy na podróż do USA

ESTA to nie to samo co wiza i istnieją różne wymagania dla każdego rodzaju zezwoleń na podróż. Dlatego ważne jest precyzyjne zdefiniowanie planów podróży przed złożeniem wniosku o ESTA lub uzyskaniem wizy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

ESTA jest stosunkowo nowym rodzajem zezwolenia na podróż. Jednak zyskał znaczną popularność wśród podróżnych z krajów VWP. Wynika to z faktu, że złożenie ESTA jest łatwiejsze niż uzyskanie wizy, a cały proces odbywa się online.

Jeśli jesteś obywatelem jednego z krajów objętych programem zwolnienia z obowiązku wizowego i planujesz podróż do Stanów Zjednoczonych zgodnie z przepisami VWP, nie musisz uzyskiwać wizy. Zamiast tego musisz złożyć wniosek o ESTA .

Podróżując do USA zgodnie z przepisami VWP, musisz:

Podróż do USA na okres nie dłuższy niż 90 dni.
Celem wizyty musi być podróż, podróż służbowa lub tranzyt.
Musisz wjechać do Ameryki drogą powietrzną lub morską. (to wyklucza w przypadku obywateli polskich bezwizowe przekroczenie granicy lądowej np z Kanady do USA – red.)
We wszystkich innych sytuacjach nadal będziesz musiał uzyskać wizę, nawet jeśli jesteś obywatelem jednego z krajów objętych programem zniesienia wiz .

Należy pamiętać, że po przyjęciu wniosku ESTA jest on ważny przez dwa lata. Możesz korzystać z ESTA, aby podróżować do USA kilka razy w ciągu dwóch lat, jednak każda wizyta nie może trwać dłużej niż 90 dni.

Co więcej, ESTA nie stanowi 100% gwarancji na wjazd do USA ! Jest więcej czynników, które wpływają na twoje plany podróży, a kontrola granic w Stanach Zjednoczonych podejmie ostateczną decyzję.

Właśnie dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się więcej na temat podróży do USA i tego, jak wpływają na to przepisy dotyczące zniesienia obowiązku wizowego.

Należy zauważyć, że w większości przypadków obywatele krajów objętych programem zniesienia wiz, bez historii kryminalnej, nie będą mieli problemów z uzyskaniem ESTA. Oznacza to również, że w większości przypadków będziesz mógł wjechać do USA bez problemów z kontrolą graniczną w USA.