Konserwatywny przywódca Andrew Scheer i lider liberałów Justin Trudeau zaproponowali w środę programy zwiększenia efektywności energetycznej domów w ramach platform mających na celu “walkę ze zmianami klimatu”.

Przemawiając w Quebecu, Scheer ujawnił szczegóły planu wprowadzenia 20-procentowej ulgi podatkowej dla każdego, kto wyda od 1 000 do 20 000 dol na poprawę energooszczędności domów.

Poprawa izolacji, wysokowydajne piece grzewcze, wymiana drzwi i okien oraz instalacja paneli słonecznych to przykłady modernizacji, które mogą kwalifikować się do ulgi podatkowej. Partia twierdzi, że Kanadyjczycy mogliby zaoszczędzić w ten sposób do 3800 dol. rocznie na dokonywanych renowacjach.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Nasza realistyczna strategia przybliża też Kanadę do osiągnięcie  celów wynikających z zobowiązań podjętych  podczas paryskiej konferencji klimatycznej” – powiedział Scheer.

Platforma konserwatywna spotkała się z krytyką zwolenników ochrony środowiska, którzy twierdzą, że nie określa ona szczegółowego planu uzyskania kwot redukcji uzgodnionego na mocy porozumienia paryskiego. Kanada zobowiązała się do ograniczenia swoich emisji o 30 procent w stosunku do poziomów z 2005 r.

Tymczasem Justin Trudeau zapowiedział, że jeśli zostanie ponownie wybrany, jego rząd pomoże Kanadyjczykom uczynić ich domy bardziej energooszczędnymi. Obiecał także pomóc społecznościom lokalnym w lepszym przygotowaniu się na katastrof związanych ze zmianami klimatu poprzez ustanowienie ogólnokrajowego programu ubezpieczenia od powodzi i lepszego mapowania terenów zalewowych. Ma to kosztować 150 milionów dolarów w ciągu trzech lat.

Liberałowie twierdzą, że pomogą w modernizacji 1,5 miliona domów w ciągu najbliższych pięciu lat, aby uczynić je bardziej energooszczędnymi.

Według dokumentów Partii Liberalnej program zostałby wdrożony przez Kanadyjską Mortgage and Housing Corporation (CMHC) i zapewniłby właścicielom domów  nieoprocentowaną pożyczkę w wysokości do 40 000 dol., w oparciu o wyniki audytu efektywności energetycznej.

Pożyczka może zostać spłacona w ciągu 10 lat poprzez hipotekę ubezpieczoną przez CMHC, pożyczkę bankową lub we współpracy z przedsiębiorstwem energetycznym lub gazowym, poprzez oszczędności energii na rachunkach miesięcznych.

Liberałowie proponują również dotację w wysokości do 5000 dol, aby pomóc nabywcom nowo budowanych domów, które posiadają certyfikat zerowej emisji w ramach Grantu Net Zero Homes.

Liberałowie nie przedstawili jeszcze kosztorysu swych propozycji.

Partia Zielonych obiecała modernizację budynków i instalację technologii energii odnawialnej poprzez dotacje i pożyczki o zerowym oprocentowaniu. Zieloni zobowiązali się do zmniejszenia emisji o 60 procent do 2030 r., Podwajając obecne plany Kanady wynikające z porozumienia paryskiego.