Minister finansów Alberty Travis Toews przedstawił w czwartek budżet  na 2019 r.
Alberta zmniejszy liczbę miejsc pracy w sektorze publicznym, zakończy zamrożenie czesnego w szkołach wyższych, zmniejszy środki przekazywane władzom municypalnym i opóźni projekty infrastrukturalne, wszystko to w celu przywrócenia zrównoważonego budżetu do 2023 r.

Budżet – pierwszy  nowego rządu Zjednoczonej Partii Konserwatywnej   przewiduje powrót do skromnej nadwyżki w wysokości 584 mln dol. w roku finansowym 2022-23.

Toews powiedział, że rząd dokona dalszych cięć, jeśli zmienią się warunki globalne lub Alberta nie będzie mogła uzyskać dostępu do nowych rurociągów.

„Jesteśmy zdecydowani zrównoważyć budżet w ciągu czterech lat” – dodał. „Ale jeśli okoliczności się zmienią,  odpowiednio się dostosujemy”.

Rachel Notley, liderka NDP w Albercie i była premier, nazwała budżet „oszustwem”.

Ponieważ żadna z obietnic [Premiera Jasona] Kenneya  nie została ujęta w tym budżecie”, stwierdziła Notley – której gabinet jest odpowiedzialny za deficyt – „Nie tworzy miejsc pracy obcina ważne usługi  i podnosi podatki i opłaty”.

Przewiduje się, że Alberta zakończy rok budżetowy 2019-20 z deficytem 8,7 mld dol., w porównaniu z 6,7 mld dol.w latach 2018–19.

Ludzie, którzy palą, będą płacić dodatkowe 5 dol za karton papierosów już od północy. Wzrosną również opłaty za tytuły własności gruntów i pojazdy silnikowe. Na przykład koszt rejestracji pojazdu wzrośnie z 75 do 80 dol.. Opłata za zgłoszenie do programu Alberta Immigrant Nominee wyniesie 500 dol. To było wcześniej bezpłatne.

Studenci zapłacą także więcej za pożyczki studenckie. Obecnie oprocentowanie jest ustalane na poziomie podstawowej stopy redyskontowej, ale rząd podniesie stopę procentową o jeden procent.

Kilka dużych inwestycji zostało anulowanych lub opóźnionych. Nowy szpital w południowo-zachodniej części Edmonton, który miał zostać ukończony do 2027 r., Zostanie ukończony dopiero w 2030 r.

Ogólne wydatki rządowe pozostaną na poziomie około 50 miliardów dolarów przez następne dwa lata.

Rząd rozpoczął stopniową obniżkę podatku korporacyjnego, którego stopa do 2022 r. zmniejszy się z 12 do 8 procent. Toews powiedział, że obniżka podatków zachęci firmy do inwestowania w Albercie i zwiększy przychody skarbu prowincji o 4 mld dol. do końca 2023 r.