Rząd Quebecu rozpoczyna publiczne konsultacje w sprawie umożliwienia lekarzom eutanazji chorych z chorobą Alzheimera, demencją i innymi chorobami zwyrodnieniowymi, którzy nie są już w stanie wyrazić zgody.

Minister zdrowia Koalicji Avenir Québec, Danielle McCann, ogłosiła na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu, że wszystkie strony wspierają konsultacje w sprawie rekomendacji panelu ekspertów, który spędził 18 miesięcy na badaniu kwestii wcześniejszej zgody, poinformował Montreal Gazette .

Panel zalecił, aby osoby, które otrzymały diagnozę poważnej i nieuleczalnej choroby, w tym choroby Alzheimera lub otępienia, mogły wydać wcześniejszą decyzję o zabiciu w przyszłości, gdy nie będą już kompetentne do wyrażenia zgody.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zalecił także „upoważnienie strony trzeciej do poinformowania lekarzy o istnieniu uprzedniej zgody na wypadek utraty możliwości decydowania o sobie przez daną osobę. Autoryzacja strony trzeciej będzie przechowywana w rejestrze rządowym jako trwały zapis ”, donosi Gazette.

Obecne prawo Quebecu dotyczące eutanazji stanowi, że mieszkańców prowincji nie można poddać eutanazji, jeśli nie spełnią wszystkich następujących kryteriów: mają co najmniej 18 lat; cierpią na poważną, nieuleczalną chorobę; znajdują się w zaawansowanym stanie nieodwracalnego spadku funkcji życiowych doświadczają ciągłego i nieznośnego cierpienia fizycznego lub psychicznego, którego nie można ulżyć w sposób, który uznają za dopuszczalny; są u kresu życia; i mogą świadomie wyrazić zgodę.

Alex Schadenberg, dyrektor wykonawczy Koalicji Zapobiegania Eutanazji, ostrzegł, że deponowane zgody oznaczają, że ludzie będą zabijani wbrew ich woli.

„To absolutnie szalone, ponieważ pozwoli na eutanazję kogoś, kto mógł nigdy tego nie chcieć,  a kiedy nadejdzie czas, straci prawo do zmiany zdania ”- powiedział LifeSiteNews.

Obawy Schadenberga są powtarzane przez grupę przeciw eutanazji z Quebecu Vivre dans la Dignité.

Obecne prawo Quebecu wymaga, aby ludzie mogli zmienić zdanie „do ostatniej chwili”, napisano w komunikacie prasowym odrzucającym zalecenia panelu.

Zasada zgody odróżnia egzekucję od eutanazji.