Kanada podpisała zmienioną nową umowę NAFTA ze Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem znaną oficjalnie jako U.S.-Mexico-Canada Agreement (USMCA). W ceremonii oficjalnego złożenia podpisów na dokumencie, która odbyła się we wtorek w Mexico City, uczestniczyła wicepremier Chrystia Freeland. Freeland wspominała, że negocjacje nie były łatwe, ale ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie, na którym wszystkie strony zyskują i które zapewni pracownikom w trzech krajach stabilność na wiele lat. Umowę sygnowali ze strony amerykańskiej reprezentant ds. handlu Robert Lighthizer oraz meksykański podsekretarz ds. północnoamerykańskich Jesus Seade.

North American Free Trade Agreement obowiązywała przez 25 lat. U.S.-Mexico-Canada Agreement oryginalnie została podpisana w listopadzie 2018 roku. Meksyk ratyfikował ją w czerwcu, a Kanada oświadczyła, że zrobi to wtedy kiedy Stany Zjednoczone. Wtedy jednak postawili się amerykańscy demokraci w Kongresie. Spór dotyczył prawa pracy w Meksyku, handlu stalą i aluminium, ochrony własności intelektualnej w odniesieniu do leków oraz rozstrzygania sporów. Doprowadziło to do ponownego otwarcia negocjacji. Nowe ustalenia zostały przyjęte przez kanadyjski przemysł bardzo różnie. Najbardziej niezadowoleni byli producenci aluminium i sektor farmaceutycznywytwarzający leki objęte ochroną patentową.

Freeland, Lighthizer i Seade przed podpisaniem umowy uczestniczyli w oddzielnych konferencjach prasowych, podczas których bronili zmienionej treści dokumentu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Podpisanie zmodyfikowanej umowy oficjalnie obwieściła marszałek Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Pelosi stwierdziła, że USMCAto krok naprzód względem NAFTA i podkreśliła rolę negocjatorów Demokratów. Prezydent Trump na twitterze napisał, że to będzie najlepsza i najważniejsza umowa handlowa, jaką kiedykolwiek podpisały Stany Zjednoczone. Będzie dobra dla wszystkich – farmerów, przemysłu produkcyjnego, sektora energetycznego i związków zawodowych.

W dniu podpisania umowy Demokraci postawili Trumpa w stan oskarżenia (zastosowali procedurę impeachmentu).