Na fotografii od lewej: Krzysztof Grzelczyk, Konsul Generalny RP w Toronto; Michał Tomasiak, Dyrektor Generalny – Infis Company; Borys Wrzesnewskyj – M-C Dairy, Mary NG – Minister ds. małych przedsiębiorstw, promocji eksportu i handlu międzynarodowego.

Kefiry i inne wyroby mleczarskie produkcji  M-C są słynne nie tylko w Ontario. Firma Masło Sojuz będąca w pewnym sensie kontynuacją ukraińskiej przedwojennej spółdzielni ze Lwowa od dłuższego czasu wraz ze znaną ukraińską piekarnią Future Bakery w Toronto jest w rękach Borysa Wrzesnewskyja, znanego polityka, byłego posła federalnego, w którego żyłach płynie również polska krew. Future Bakery kontynuuje starą polską i ukraińską tradycję z Tarnopola.

W tym tygodniu doszło do podpisania umowy między M-C Diary z polską firmą Infis Company z Olsztyna. Oto informacja prasowa z polskiego konsulatu w Toronto:


Podpisanie umowy biznesowej: Infis Company z Olsztyna oraz M-C Dairy z Toronto

23.12 br. w Konsulacie Generalnym RP w Toronto odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy polską firmą Infis Company z Olsztyna oraz kanadyjską firmą M-C Dairy z Toronto. Umowa biznesowa, podpisana w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto dotyczy zakupu polskiej nowoczesnej linii technologicznej do produkcji wyrobów mleczarskich (Twaróg i Serek Wiejski) i opiewa na kwotę 1.7 mln CAD. Jest to największa umowa dwustronna podpisana w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw w okręgu konsularnym Toronto.

W swoim wystąpieniu podczas uroczystości Konsul Generalny RP, Krzysztof Grzelczyk podkreślił jak ważne dla rozwoju firm sektora MSP są dobre relacje z partnerami zagranicznymi, ale przede wszystkim regulacje krajowe ułatwiające zawieranie i realizację kontraktów biznesowych. Infis Company poprzez swoje nowoczesne rozwiązania w zakresie urządzeń i instalacji dla sektora przetwórstwa spożywczego realizuje wiele projektów biznesowych poza granicami kraju. Dotychczas projekty były realizowane przede wszystkim z partnerami za wschodnią granicą Polski, zaś kontrakt w Kanadzie jest pierwszym kontraktem firmy na kontynencie amerykańskim.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Umowa została podpisana w obecności federalnej minister ds. małych przedsiębiorstw, promocji eksportu i handlu międzynarodowego, p. Mary Ng, która w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie bardzo dobrych stosunków handlowych między Polską i Kanadą, jak również zaznaczyła wartość dwustronnego handlu między naszymi dwoma krajami, który w 2018 r. wyniósł prawie 3 mld USD. Dodatkowo podczas uroczystości obecni byli członkowie Parlamentu oraz przedstawiciele sektora mleczarskiego w Ontario.

Sylwia Czerwińska