Image by Thomas Wolter from Pixabay

Pomimo obaw o bezpieczeństwo podnoszonych przez obrońców praw osób niepełnosprawnych 1 stycznia 2020 rozpoczyna się w Ontario pięcioletni program pilotażowy pozwalający na używanie elektrycznych hulajnóg.

Rząd Ontario twierdzi, że krok ten zwiększy możliwości biznesowe a także pomoże zmniejszyć zatłoczenie.

Na e-hulajnogach będzie można jeździć wszędzie tam, gdzie można dzisiaj na rowerze, również na ulicach i drogach Nie mogą one jednak przekraczać maksymalnej prędkości  24 kilometrów na godzinę i muszą być wyposażone w klakson lub dzwonek.

Osoby poruszające się nimi muszą mieć co najmniej 16 lat i muszą nosić kask. E-hulajnoga nie może ważyć więcej niż 45 kg.

Ministerstwo poinformowało we wtorek, że poszczególne władze municypalne mogą ustanawiać własne przepisy, regulujące używanie elektrycznych hulajnóg.

Zdaniem krytyków, hulajnogi będą niebezpieczne.

„Jako osoba niewidoma chcę bezpiecznie chodzić w miejscach publicznych” – ostrzega jeden z przeciwników nowego prawa – „Obawiam się nieostrożnej, nie posiadającej prawa jazdy i ubezpieczenia osoby w wieku 16 lat, bez przeszkolenia czy  znajomości zasad ruchu drogowego,  pędzącej bezszelestnie w moją stronę z prędkością 24 kilometrów na godzinę na elektrycznej hulajnodze.”

Zdaniem krytyków, firmy wynajmujące  elektryczne hulajnogi powinny ponosić obowiązkową odpowiedzialność za wszelkie obrażenia spowodowane przez pojazdy, zaś liczba hulajnóg winna być regulowana.

Prezes Bird Canada, firmy wynajmującej  elektryczne hulajnogi, która przygotowuje się do wejścia na rynek   w Toronto na wiosnę, zapewnia, że firma poważnie traktuje troskę o bezpieczeństwo.

Stewart Lyon  spotkał się z organizacjami, które działają w imieniu osób niepełnosprawnych, aby rozwiać ich obawy.