Książę Harry, chcąc osiągnąć niezależność finansową, będzie musiał poszukać pracy w Kanada. Jego żona, Meghan, może wrócić do aktorstwa – ostatnio podpisała nawet kontrakt z Disneyem. Premeir Kolumbii Brytyjskie, John Horgan, niedawno żartował, że jeśli para książęca zamieszka w jego prowincji, na pewno znajdzie jakieś zajęcie dla Harry’ego. Profesor nauk politycznych z Simon Fraser University, Andrew Heard, mówi, że istnieją jednak pewne restrykcje, które będą obowiązywać księcia. Przede wszystkim nie może zajmować stanowiska, w którym jego pochodzenie teoretycznie będzie mogło mieć wpływ na odbieranie jego osoby przez współpracowników i będzie go stawiać na uprzywilejowanej pozycji. Kelly Goldthorpe, prawniczka imigracyjna z Toronto, dodaje, że Harry prawdopodobnie będzie musiał skorzystać z zapisów w umowie o wolnym handlu CETA, by otrzymać pozwolenie na pracę lub wykazać, że Kanada odniesie niezaprzeczalne korzyści dzięki jego wejściu na tutejszy rynek pracy.

Jeśli już uda mu się załatwić wszystkie formalności, co właściwie mógłby robić? Randy Quarin z IQ Partners Inc. zauważa, że książę ma niewielkie doświadczenie w biznesie, ale dla pracodawców może być atrakcyjnym kandydatem. Jest bystry, wykształcony, zdyscyplinowany, ma doświadczenie wojskowe (był na dwóch misjach w Afganistanie). Do tego wykazuje współczucie i współpracuje z organizacjami charytatywnymi – i wygląda na to, że lubi takie zajęcia. Dlatego zdaniem Quarina przykładowo mógłby zostać ambasadorem Canadian Rangers albo jakiejś drużyny sportowe, np. kanadyjskiej narodowej drużyny rugby. Grał w rugby w szkole.

Sheila Musgrove, założycielka i CEO TAG Recruitment, wskazuje na podobne cechy księcia jak Quarin. Mówi, że Harry mógłby stanąć na czele jakiejkolwiek organizacji charytatywnej. Pracował z rannymi żołnierzami, mógłby więc pomagać weteranom. Ponadto w 2012 roku przeszedł szkolenie z pilotowania śmigłowca Apache. Może wiec pomyśleć o pilotowaniu śmigłowca ratunkowego, a może przekwalifikować się na pilota liniowego. Jeśli Harry i Meghan osiedlą się na zachodzie, dodatkową opcją zatrudnienia będzie zawód instruktora narciarskiego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Harry od dziecka był przygotowywany do pełnienia roli przywódczej, zauważa jeszcze Michael French, menedżer regionalny firmy rekrutacyjnej Robert Half. Dlatego widziałby Harry’ego na czele jakiejś nawet niewielkiej organizacji non-profit, która działa w ważnej sprawie, ale której jeszcze brakuje impetu. Z księciem na czele na pewno miałaby szansę. French dodaje, że wiele firm szuka ludzi z konkretną osobowością, a mniej stawia na umiejętności, których można się nauczyć.