Dziennikarze kanadyjscy: wojna z klimatem wymaga rezygnacji z obiektywizmu

Dziennikarze związani z mediami głównego nurtu takimi jak Global News i CBC, zażądali, aby redakcje depeszowe w odniesieniu do zagrożenia zmianami klimatu wprowadziły taki sam alarmistyczny styl narracji, jak podczas pandemii Covid albo w trakcie II wojny światowej, aby zmusić społeczeństwo do postrzegania tego problemu z taką samą pilnością jak wówczas.

Podczas wystąpień 22 listopada podczas panelu zorganizowanego przez Community-Engaged Research Initiative (SFU CERi) na Uniwersytecie Simona Frasera, panelu, w którym uczestniczyli była producentka CBC Radio Donya Ziaee, reporter Global News zajmujący się zmianami klimatycznymi Kamyar Razavi i felietonista National Observer Seth Klein zażądano  aby media stosowały tę samą taktykę co podczas poważnych globalnych sytuacji kryzysowych.

„Widzieliśmy, jak nadawcy robili to podczas Covid-19 i wiemy, że są w stanie dokonać takiego zwrotu” – powiedziała Tara Mahoney, kierownik ds. badań i zaangażowania SFU Ceri.

Klein, który pisze dla National Observer i jest autorem książki „A Good War: Mobilizing Canada for the Climate Emergency”, wezwał nadawców publicznych, aby „urealnili zagrożenie” dla Kanadyjczyków. „Tak naprawdę dziennikarstwo służyło podczas wojny chyba tylko temu, by obudzić świat na nadchodzącą katastrofę, co wydaje się  w obecnych czasach również trafne” – stwierdził Klein.

„CBC odegrało kluczową rolę w mobilizowaniu kanadyjskiego społeczeństwa podczas wojny, czyniąc zagrożenie realnym, tak aby Kanadyjczycy zrozumieli, co się dzieje, jako wyraźne i aktualne niebezpieczeństwo”.

Reporter Global News zajmujący się zmianami klimatycznymi, Razavi, zasugerował, że reporterzy powinni porzucić „archaiczny, przestarzały pogląd” na obiektywizm w dziennikarstwie.

„W dzisiejszych redakcjach istnieje rozdźwięk między młodszym pokoleniem przybywających dziennikarzy a starą gwardią, także w odniesieniu do kwestii obiektywizmu. Powiedziałbym, że do dziś w redakcjach panuje pogląd, że obiektywizm opiera się na opowiadaniu historii obu stron” – powiedział Razavi. „Ten rodzaj archaicznego, przestarzałego poglądu zmienia się, dzięki napływowi młodych dziennikarzy którzy zachęcają nas do myślenia poza tą binarnością”.