“W czasie spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą odniosłem wrażenie, że pozostajemy przy swoich zdaniach dotyczących praworządności. “Terror praworządności” to jedna z najważniejszych zasad, jaką chcę się kierować – powiedział premier Donald Tusk.

Szef rządu poprosił o  spotkanie kilka dni temu w związku ze swoją planowaną w najbliższych dniach wizytą w Kijowie oraz w związku z zakończeniem kadencji władz Unii Europejskiej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Powiedziałem panu prezydentowi, że nie wyobrażam sobie braku współpracy w dwóch oczywistych kwestiach: to jest bezpieczeństwo Polski zewnętrzne, a więc i polityka międzynarodowa, także ta sytuacja wojenna na Ukrainie oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. I bardzo bym chciał, aby to pole wspólne było jak najszersze. Jestem gotowy do współpracy z każdym, także z dzisiejszą opozycją, jakkolwiek się partia opozycyjna nazywa, cokolwiek o mnie myśli, jestem gotów do współpracy na rzecz bezpieczeństwa Polek, Polaków i bezpieczeństwa państwa polskiego – podkreślił Tusk.

Przekazał też, że z prezydentem Dudą ustalili “pełną wymianę informacji” m.in. w zakresie polityki dotyczącej wsparcia walczącej Ukrainy.

Dodał, że obecny rząd przywraca rządy prawa. Nasz obóz polityczny nie okupował TVP, kiedy Jacek Kurski zrobił z niej jedną z najbardziej ohydnych szczujni propagandowych w historii Europy. Nie było mowy o tym, że jest jakaś eskalacja napięcia, ponieważ partie demokratyczne powstrzymywały się od tego typu akcji jak okupacja budynków telewizyjnych. Mimo że działania podejmowane – choćby te, które zaowocowały wyborem takich władz telewizji jak pan Jacek Kurski – były działaniami niekonstytucyjnymi, o czym wiemy po werdykcie Trybunału Konstytucyjnego – przypomniał Tusk.

Zaznaczył też, że przed rządem wiele decyzji. Naprawdę nie ma nikogo bardziej zainteresowanego, żeby utrzymać elementarne zaufanie i pokój wewnętrzny. Zrobię wszystko, żeby Polska nie była szarpana tymi emocjami, ale nie kosztem prawa i nie kosztem konstytucji – zapewnił premier.


Po spotkaniu Kancelaria prezydenta wydała komunikat:

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Premierem Donaldem Tuskiem. Po rozmowie Prezydent wygłosił oświadczenie.

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk poprosił o to spotkanie zapowiadając, że będzie chciał rozmawiać o kwestiach międzynarodowych. Rozpocząłem jednak rozmowę od tematów bardzo ważnych, które dziś dzieją się w Polsce.

Prezydent przekazał, że poinformował Premiera o dzisiejszym spotkaniu z prokuratorami. Jak podkreślił Andrzej Duda, nie przeprowadzono z nim żadnych konsultacji w sprawie zmian w Prokuraturze Krajowej, ani nie otrzymał w tej sprawie żadnego dokumentu pisemnego.

– Zaapelowałem do pana Premiera, aby przywrócić sytuację zgodną z prawem. To, co obserwujemy, wzbudza niepokój – zaznaczył.

Moje stanowisko jest jednoznaczne: proszę zaniechać prób naruszenia prawa. Wszelkie działania w tym zakresie są prawnie bezskuteczne – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent poinformował również, że zaapelował do Premiera Tuska, aby Prokurator Generalny, Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar spełnił prezydencki wniosek w sprawie uwolnienia z zakładu karnego Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. – Pełnią oni ważne funkcje publiczne, dzisiaj z powszechnego wyboru mają mandaty jako posłowie – zauważył. Według Prezydenta wola wyborców Ministrów Kamińskiego i Wąsika powinna zostać uszanowana jak dobry obyczaj. Podkreślał, że w sprawie sytuacji obu tych polityków „jest spór prawny, który jeszcze się nie zakończył”. Jak dodał, „są jeszcze możliwe działania realizowane przez sądy w tym zakresie”.

I o to zwróciłem się do pana Premiera, żeby na czas, kiedy te postępowania trwają, panowie zostali zwolnieni i mogli spokojnie wrócić do domu. To jest sprawa fundamentalna, to jest także sprawa humanitarna, to jest sprawa przyzwoitości, ale przede wszystkim to jest sprawa prawa, porządku społecznego. Wiemy, jak bardzo wiele ta kwestia wzbudza emocji społecznych. Ja między innymi dlatego zdecydowałem się na wszczęcie tego postępowania ułaskawieniowego, na jego zainicjowanie, by te emocje uspokoić – podkreślił Andrzej Duda.

Podczas spotkania rozmawiano dziś również o mediach publicznych. – Doszło do rażącego naruszenia norm – oznajmił Prezydent. – Powiedziałem: panie Premierze, są tutaj formy działania, także współdziałania pomiędzy organami, które można zrealizować. Nie tylko są procedury legislacyjne, ale jestem zawsze otwarty na rozmowę i do debaty na temat ewentualnych zmian legislacyjnych – mówił Andrzej Duda.

Uważam, że rozwiązania ustawowe co do przyszłości mediów publicznych powinniśmy spokojnie i konsekwentnie wypracować i mam nadzieję, że tak się też w przyszłości stanie – zaznaczył.