Szanowni Państwo!

Niemieckie media odnotowały gwałtowne zaostrzenie retoryki rosyjskiej względem Polski. Podnoszone przez prezydenta Władimira Putina oskarżenia o współudział Polski w wywołaniu II wojny światowej spotkały się z kontrą w większości niemieckich dzienników. W niektórych artykułach powtórzone zostały jednak tezy o polskim antysemityzmie.

Przygotowaliśmy przegląd prasy za okres 7-29 stycznia, będący podsumowaniem reakcji mediów niemieckich na kłamstwa Putina. Całość dostępna jest na stronach Reduty oraz do pobrania w pliku PDF.

Skoordynowane działania polskiego państwa, w obliczu rosyjskich oszczerstw i prowokacji medialnych, przyniosły pozytywny efekt. Decyzja o nieuczestniczeniu prezydenta Andrzeja Dudy w V Forum Holocaustu w Jerozolimie zwróciła uwagę na skalę rosyjskich manipulacji. Praktycznie cała prasa niemiecka odrzuciła oskarżenia prezydenta Putina o współudział Polski w wywołaniu II wojny światowej. W niektórych wypadkach zwrócono jednak uwagę na tzw. „ciemne strony” polskiej historii – czyli antysemityzm, powołując się przy tym, co ważne, na tezy badaczy takich jak Jan Tomasz Gross, Jan Grabowski i Barbara Engelking.

W tym kontekście kluczowe znaczenie zyskuje systematyczna naukowa weryfikacja obecnych w przestrzeni medialnej badań pod kątem ich rzetelności i metodologii. Bez wspieranych przez państwo badań dotyczących prawdziwej skali i charakteru opisywanych wydarzeń prawda historyczna może ulec zawłaszczeniu i manipulacji. Można być pewnym, że publikacje dotyczące polskiego antysemityzmu zostaną wykorzystane w rosyjskich działaniach dezinformacyjnych.

Kliknięcie w poniższy obrazek “Raporty i Analizy” przeniesie Państwa na stronę Reduty z całym przeglądem prasy niemieckiej. Można tam pobrać też go w formie pliku PDF.

Prosimy o dalszą dystrybucję, rozsyłanie do znajomych.