Kanadyjska firma twierdzi, że mogłaby wytwarzać 10 milionów dawek miesięcznie – jeśli jej innowacyjna metoda produkcji uzyska aprobatę amerykańskiej FDA.

Kanadyjska firma twierdzi, że wyprodukowała szczepionkę na COVID- 19 zaledwie w 20 dni po otrzymaniu sekwencji genetycznej koronawirusa, wykorzystując unikalną technologię, którą wkrótce zamierzają przedłożyć do zatwierdzenia przez FDA.

Bruce Clark, CEO Medicago, powiedział, że jego firma może produkować do 10 milionów dawek miesięcznie. Jeśli uda się usunąć przeszkody regulacyjne, szczepionka może zacząć być dostępna w listopadzie.

Izraelskie laboratorium badawcze   również zapewnia, że stworzyło szczepionkę. Ale Clark twierdzi, że technika jego firmy, która już okazała się skuteczna w produkcji szczepionek przeciw grypie sezonowej, jest bardziej niezawodna i łatwiejsza do stopniowego stosowania.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jak zespół Clarka tak szybko stworzył szczepionkę? Używając roślin, a nie kurzych jaj, jako bioreaktora do hodowli białek szczepionkowych.

Tradycyjna produkcja szczepionek wymaga jaj , dużo jaj. Producenci szczepionek wstrzykują wirus do jaj, gdzie się rozmnaża. Ale używanie jajek jest drogie, zajmuje dużo czasu i jest dalekie od ideału. Clark powiedział, że mutacje mogą dać szczepionki, które nie pasują do wirusa, który zamierzają okiełznać.

Dlatego Medicago nie działa z żywym wirusem. Zamiast tego wykorzystuje rośliny, jest to stosunkowo nowe podejście, które w ostatnim dziesięcioleciu znacznie się rozwinęło. Wstawia sekwencję genetyczną do agrobacterium, bakterii glebowych, które są pobierane przez rośliny – w tym przypadku bliskiego kuzyna tytoniu. Roślina zaczyna wytwarzać białko, które można następnie wykorzystać jako szczepionkę. Jeśli wirus zacznie mutować, jak można się spodziewać w przypadku COVID -19, można po prostu zaktualizować produkcję za pomocą nowych roślin.

„To jest różnica między nami” a metodami opartymi na jajach, powiedział, „idziemy bezpośrednio do produkcji szczepionki lub przeciwciała bez konieczności namnażania wirusa”.

 

Korzystanie z roślin i genetycznie modyfikowanych agrobakterii działa szybciej niż jaja, dzięki czemu szczepionka jest znacznie łatwiejsza do wyprodukowania na dużą skalę, co częściowo jest powodem, dla którego Pentagon już zainwestował w firmę.

W 2010 r. Agencja Obrony Zaawansowanych Projektów Badawczych ( DARPA ) opracowała program o wartości 100 milionów dolarów, nazwany Blue Angel, aby przyjrzeć się nowym formom uzyskiwania i produkcji szczepionek. Duża część tych pieniędzy trafiła do Medicago na budowę zakładu w Karolinie Północnej, gdzie Kanadyjczycy pokazali, że mogą znaleźć szczepionkę w zaledwie 20 dni, a następnie szybko zwiększyć produkcję.

Clark mówi, że kiedy dostaną zielone światło, będą w stanie produkować 10 milionów dawek szczepionki miesięcznie.

Powiedział, że jedynymi przeszkodami w tym momencie są przepisy. Technika firmy nie jest jeszcze zatwierdzona przez FDA i musiałaby przejść testy kliniczne.

Clark  rozumie, że skrócenie czasu w opracowywaniu leków stwarza ryzyko. Ale mówi: „Jest dużo miejsca na negocjacje z organami regulacyjnymi.  Powiem, że naszym zamiarem, przyjmując bardzo standardowe podejście, jest to, że do listopada zakończymy fazę III ”, w badaniach klinicznych – umożliwiając powszechne udostępnienie szczepionki.

 

za defenseone