W niedzielę najwyższy urzędnik ds. zdrowia publicznego w Kanadzie dr Theresa Tam podniosła poziom ryzyka związany z pandemią COVID-19.

Tymczasem zarówno Kanadyjska Rada Handlu Detalicznego, jak i premier Justin Trudeau zapowiedzieli, że dostawy artykułów spożywczych i innych podstawowych artykułów będą kontynuowane, nawet jeśli wybuch epidemii nowego koronawirusa wywołałby powszechne zamknięcie sklepów lub granicy.

Dr Theresa Tam przestała opisywać sytuację jako “mało ryzykowną”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Nasze okno spłaszczenia krzywej epidemii jest wąskie”, powiedziała  Tam na konferencji prasowej. „Wszyscy musimy teraz działać. COVID-19 stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. ”

Tam powtórzył poprzednie komunikaty rządowe na temat unikania dużych zgromadzeń publicznych, praktykowania dystansu społecznego i unikania podróży poza Kanadę.

Wyjaśniła jednak, że Kanadyjczycy wracający z podróży zagranicznych powinni natychmiast poddać się izolacji na 14 dni.

Kanadyjska Rada Handlu Detalicznego stwierdziła, że ​​obecne wysokie zapotrzebowanie na żywność, papier toaletowy i inne podstawowe artykuły jest zrozumiałe, ponieważ liczba pozytywnych przypadków wciąż rośnie, ale wezwała Kanadyjczyków, aby nie ulegali panice.

Łańcuchy dostaw nadal działają normalnie, a towary będą nadal przepływać, nawet jeśli główni partnerzy handlowi zamkną swoje granice w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Mamy dużo jedzenia, dużo towarów a około 70 procent powszechnie kupowanych produktów jest wytwarzanych w kraju, co zapewnia ich ciągłą dostępność w kanadyjskich sklepach – zapewnił Marc Fortin, szef  Retail Council of Canada w Quebecu

Przyznał, że sytuacja jest bardziej niepewna w przypadku świeżych warzyw, owoców i innych produktów importowanych do kraju o tej porze roku, ale powiedział, że detaliści mają dostawców w różnych krajach i mają plany awaryjne.

Władze ds. zdrowia w Quebecu zgłosiły 11 nowych przypadków, co skłoniło premiera Francois Legault do wezwania do zamknięcia miejsc publicznych w prowincji, takich jak bary, siłownie, biblioteki i kina.

 

Większość osób ze zdiagnozowanym COVID-19 doświadcza łagodnych lub umiarkowanych objawów, takich jak gorączka i kaszel, a zdecydowana większość osób zarażonych wirusem wraca do zdrowia.

Wśród Kanadyjczyków, u których dotychczas zdiagnozowano tę chorobę, mniej niż 15 procent wymagało hospitalizacji.