Panel ekspercki kierujący reakcją na koronawirusa w Japonii może zalecić złagodzenie kontroli w regionach, w których nie zaobserwowano epidemii, poinformował w czwartek nadawca NHK, podczas gdy Hokkaido przygotowało się do zakończenia stanu wyjątkowego.

Eksperci od chorób zakaźnych, którzy spotkają się w czwartek wieczorem, powinni zalecić utrzymanie kontroli w regionach najbardziej dotkniętych katastrofą, podczas gdy gdzie indziej szkoły mogłyby zostać ponownie otwarte, a wydarzenia sportowe mogą zostać wznowione, czytamy w raporcie.

Gubernator Hokkaido, prefektury o największej liczbie infekcji, powiedział, że jego administracja ogranicza reakcję na wybuch epidemii, kończąc w czwartek sytuację kryzysową, aby przejść do nowej fazy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Skończymy stan nadzwyczajny zgodnie z planem 19 marca, a od 20 przechodzimy do nowego etapu w celu przezwyciężenia kryzysu związanego z infekcjami koronawirusem” – powiedział w środę dziennikarzom Hokkaido, Naomichi Suzuki.

Hokkaido zaobserwował 154 infekcje od środy. Według ogólnej liczby NHK w Japonii odnotowano 923 przypadki i 32 zgony. Według ministerstwa zdrowia spośród 47 prefektur Japonii 22 miało mniej niż 5 przypadków koronawirusa.

Stany Zjednoczone i większość Europy wprowadziły zakazy podróży i zablokowały główne miasta, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Japonia zamknęła około 80% szkół i odwołała wiele wydarzeń sportowych, ale jak dotąd powstrzymała się od nakładania surowych ograniczeń na podróże, firmy i restauracje.

Sekretarz generalny gabinetu Yoshihide Suga powiedział, że rząd wysłucha wypowiedzi panelu ekspertów, zanim zdecyduje, co zrobić z zamknięciem szkół i wydarzeń publicznych.

 

za Japan Today