W Chinach kontynentalnych wykryto 42 nowe potwierdzone przypadki Covid-19, w tym cztery infekcje lokalne: trzy w prowincji Guangdong na południu kraju i jedną w regionie Heilongjiang przy granicy z Rosją – przekazała w piątek państwowa komisja zdrowia.
38 spośród 42 nowo potwierdzonych przypadków dotyczy osób, które powróciły lub przybyły niedawno z zagranicy – przekazała komisja w dobowym raporcie dotyczącym czwartku. Łączna liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w Chinach kontynentalnych wzrosła do 81907.

Chińskie władze nie wliczają do tej liczby osób z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, ale bez objawów choroby. Poprzedniej doby w kraju wykryto 47 nowych przypadków bezobjawowych, a pod obserwacją jest obecnie 1097 takich osób – wynika z komunikatu.

W czwartek w prowincji Hubei w środkowej części kraju zmarła jedna osoba zakażona koronawirusem, a oficjalny bilans zgonów w całych Chinach kontynentalnych wzrósł do 3336. Łącznie 77455 pacjentów uznano już za zdrowych i wypisano ze szpitali.

Liczba zgłaszanych codziennie nowych zakażeń koronawirusem w Chinach jest obecnie znacznie niższa niż w szczytowym okresie epidemii. W kraju narastają jednak obawy o możliwość wystąpienia drugiej fali zachorowań. Szczególny niepokój budzą infekcje przywleczone z zagranicy oraz ryzyko zakażeń od osób bez objawów.

W prowincji Guangdong na południu Chin po raz trzeci z rzędu w dobowym zestawieniu pojawiły się nowe infekcje lokalne. Wirusa wykryto u dwóch mieszkających w tej prowincji Nigeryjczyków i jednego Liberyjczyka. Według miejscowych służb medycznych mieli oni bliską styczność z przybyłymi z zagranicy osobami, u których zakażenie rozpoznano wcześniej.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)