Chiny próbowały w pewnym momencie powiedzieć… że pandemia została spowodowana przez amerykańskich żołnierzy. Tak nie będzie… dopóki jestem prezydentem – powiedział Trump

W środę prezydent USA Donald Trump ponownie użył określenia „chiński wirus” w odniesieniu do Covid-19, mówiąc, że po prostu odnosi się do miejsca pochodzenia wirusa i że wyrażenie to nie jest rasistowskie.
Reagując demonstracyjnie na chińskie protesty prezydent USA użył tergo terminu w ciągu kilku sekund od rozpoczęcia codziennej konferencji prasowej, mówiąc: „Jest kilka ważnych wydarzeń w naszej wojnie przeciwko chińskiemu wirusowi”.
„Nie, nie, to wcale nie jest rasistowskie… On pochodzi z Chin”, powiedział Trump zapytany, dlaczego używa tego terminu wśród rosnącej liczby doniesień o rasizmie skierowanym przeciwko Amerykanom pochodzenia chińskiego.
„Kocham wszystkich ludzi w naszym kraju, ale, jak wiecie, Chiny próbowały w pewnym momencie powiedzieć… że to zostało spowodowane przez amerykańskich żołnierzy. To nie może tak być. To się nie stanie, dopóki będę prezydentem. Wirus pochodzi z Chin – stwierdził Trump.

“Nie myślę, wiem – odparł na pytanie, czy myśli, że wirus pochodzi z Chin.
W ubiegły czwartek rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Pekinu, Zhao Lijian, napisał na Twitterze, że wirus mógł pochodzić od armii USA, która wzięła udział w Światowych Igrzyskach Wojskowych w Wuhan w październiku ubiegłego roku. W odpowiedzi USA wezwały w tym tygodniu ambasadora Chin w Waszyngtonie Cui Tiankai , aby złożyć oficjalną skargę na tę wypowiedź.

We wpisach na platformie mediów społecznościowych, która jest zakazana w Chinach, Zhao udostępnił również artykuły z kanadyjskiej strony  Global Research, która popularyzuje teorie spiskowe,  sugerujące, że ​​Covid-19 pochodzi z USA.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Trump zapowiedział także, że dwa okręty- szpitale zostaną rozmieszczone na obu wybrzeżach USA: USNS Comfort w Nowym Jorku i USNS Mercy – obecnie w San Diego – gdzieś w Kalifornii.
Ten ruch wynika z prośby Andrew Cuomo, gubernatora stanu Nowy Jork, który ma największą liczbę infekcji w Stanach Zjednoczonych, o federalną pomoc w związku z nadciągającym kryzysem braku łóżek szpitalnych.

Środowa konferencja prasowa ukazywała  dramatyczną zmianę tonu w wypowiedziach prezydenta na temat wirusa, po tygodniach lekceważenia zagrożenia. „Zamierzamy pokonać niewidzialnego wroga, myślę, że zrobimy to jeszcze szybciej, niż nam się dzisiaj wydaje” – powiedział Trump. „I będzie to całkowite zwycięstwo.”


Chiny oficjalnie oskarżyły USA o koronawirus w Wuhan

1 KOMENTARZ