Były premier Wielkiej Brytanii wezwał do utworzenia globalnego rządu, który poradziłby sobie z pandemią koronawirusa.

Gordon Brown, który był zarówno premierem, jak i przywódcą lewicowej Partii Pracy Wielkiej Brytanii od 2007 do 2010 roku, powiedział brytyjskim mediom, że proponowany przez niego rząd światowy zająłby się kryzysami medycznymi i finansowymi spowodowanymi przez COVID-19. Kierowałby wysiłkami w celu znalezienia szczepionki na wirusa, zorganizowania jej produkcji i zakupu oraz powstrzymania spekulacji. Kierowałby również reakcją banków centralnych, chronił wschodzące rynki światowe i „uzgadniał wspólne podejście do wykorzystania wydatków rządowych w celu pobudzenia wzrostu”.

The Guardian poinformował, że Brown wolałby, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ została zaproszona na dzisiejsze nadzwyczajne spotkanie krajów G20. Spotkanie, którego gospodarzem jest Arabia Saudyjska, dotyczy kwestii nowego koronawirusa.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„To nie jest coś, z czym można sobie poradzić w jednym kraju” – powiedział Brown.

„Musi istnieć skoordynowana globalna reakcja”.

Podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 r. Ówczesny premier Brown przekonał „innych światowych liderów o potrzebie ratowania banków” – donosi Guardian . Następnie gościł kraje G20 na szczycie w Londynie, „który wymyślił pakiet ratunkowy w wysokości 1,1 biliona dolarów”.

Rozważając nadchodzący kryzys finansowy, Brown uważa, że ​​za jego proponowaną globalną grupą zadaniową należy popierać wschodzące rynki światowe w krajach G20.

„Potrzebujemy pewnego rodzaju wykonawczego kierownika” – powiedział.

„Gdybym to zrobił ponownie, uczyniłbym G20 szerszą organizacją, ponieważ w obecnych okolicznościach trzeba słuchać krajów najbardziej dotkniętych, krajów, które robią różnicę i krajów, w których istnieje potencjał liczba osób, których to dotyczy – na przykład w Afryce ”.

Powiedział także, że Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy potrzebują, jak to określił Guardian , „zwiększenia ich finansowej siły ognia, aby poradzić sobie z wpływem kryzysu [koronawirusa] na kraje o niskich i średnich dochodach”.

Nigel Farage, lider Partii Brexit i członek założyciel brytyjskiej Partii Niepodległości (UKIP), zakwestionował opinię byłego premiera..

„Gordon Brown tego nie rozumie” – napisał  na Twitterze. „Globalizacja jest przyczyną naszych problemów, a nie ich rozwiązaniem”.

Angielski pisarz katolicki Laurence England uznał słowa Browna za bardzo niepokojące – Brown wie, co mówi.

„Gordon Brown to rozumie”, napisał  na Twitterze England. „Rząd jednego świata dotyczy czystej władzy nad ludnością, a nie pomocy ludziom. Chcą świata niewolników. Brown był kluczowym uczestnikiem grupy Bilderberg. ”

 

Brown jest obecnie Specjalnym Wysłannikiem ONZ ds . Edukacji Globalnej .