Premier Ontario Doug Ford domaga się zdecydowanego zwiększenia liczby przeprowadzanych testów na koronawirusa. W ostrych słowach Ford stwierdził, że jego cierpliwość jest na wyczerpaniu, a obecna sytuacja jest nie do przyjęcia. Dodał, że każdego dnia powinniśmy robić 13 000 testów.

Zdaniem premiera każdy pacjent ośrodków opieki długoterminowej powinien być przebadany, tak samo pracownicy służby zdrowia działający na pierwszej linii i służby ratunkowe.

“Musimy zacząć testować kogo tylko się da. Tu nie ma wymówek. Tak musi być”, mówił Ford.

Liczba testów wykonywanych w Ontario w przeliczeniu na osobę należy do najniższych w kraju. W środę odnotowano 550 nowych przypadków, najwięcej od czasu, gdy prowincja zaczęła podawać takie dane. Jednocześnie w ciągu ostatniej doby wykonano tylko 3200 testów. Możliwości ontaryjskich laboratoriów do 13 000 na dobę.

Pytany o to, czy ktoś zostanie w związku z tym pociągnięty do odpowiedzialności, Ford odparł, że nie jest zły na pracowników służby zdrowia, ale ma dość obecnie przyjętych procedur.

Główny urzędnik medyczny dr David Williams powiedział, że kryteria kwalifikowalności do testu mają być rozszerzone, tak by wykorzystywać wszystkie dostępne zasoby.

Ford również nie jest zadowolony z dostaw środków ochrony osobistej. Powiedział, że rząd federalny dobrze działa zamawiając środki, ale Ontario potrzebuje swoich 40 proc. – w końcu ludność prowincji stanowi 40 proc. ludności kraju.