Premier Justin Trudeau poinformował w piątek 17 kwietnia o przeznaczeniu 1,7 miliarda dolarów na oczyszczenie  osieroconych odwiertów naftowych i gazowych w Albercie, Saskatchewan i Kolumbii Brytyjskiej, a także pomoc dla farmerów oraz osób pracujących w sektorze kultury i sztuki.

Oczekuje się, że pieniądze na oczyszczanie osieroconych i nieaktywnych odwiertów pomogą utrzymać 5200 miejsc pracy w Albercie, która otrzyma około 1 miliarda dolarów.

„Naszym celem jest tworzenie natychmiastowych miejsc pracy w tych prowincjach,  pomagając firmom uniknąć bankructwa i wspierając nasze cele środowiskowe” – powiedział Trudeau.

Osierocone odwierty naftowe i gazowe to te, które porzucili deweloperzy, których nie można dzisiaj  zlokalizować, zbankrutowali lub nie mają środków finansowych na odpowiednie wycofanie ich eksploatacji. Według Finance Canada w Albercie istnieje około 4700 takich odwiertów , 600 w Saskatchewan i 350 w Kolumbii Brytyjskiej.

 

Premier Alberty, Jason Kenney, szybko pochwalił ten ruch, dziękując rządowi federalnemu za pomoc w finansowaniu oczyszczania osieroconych i opuszczonych odwiertów.

„Ma to zasadnicze znaczenie dla natychmiastowego powrotu tysięcy osób z sektora energetycznego do pracy” – napisał na Twitterze.

 

Rząd federalny szacuje, że koszty oczyszczania poszczególnych odwiertów mogą wynosić od 100 000   do kilku milionów dolarów, w zależności od wielkości i złożoności odwiertu.

Podczas dzisiejszej codziennej odprawy poza swoją rezydencją w Rideau Cottage Trudeau ogłosił również, że rząd ustanowi fundusz redukcji emisji  metanu wartości 750 milionów dolarów, aby tworzyć miejsca pracy poprzez wysiłki na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia. Fundusz obejmuje 75 milionów dolarów, aby pomóc przemysłowi morskiemu ograniczyć emisje w Nowej Fundlandii i Labradorze.

„To, że mamy kryzys zdrowotny, nie oznacza, że ​​możemy zaniedbać kryzys środowiskowy” – powiedział Trudeau.

Trudeau powiedział, że rząd pracuje również nad zwiększeniem kredytu dla średnich firm energetycznych, aby mogły utrzymać działalność i utrzymać swoich pracowników. Wsparcie zostanie udzielone za pośrednictwem Business Development Bank of Canada i Export Development Canada w celu zapewnienia „szybkiego dostępu” do finansowania wymaganego do utrzymania działalności i utrzymania pracowników.

Ogłosił także 962 mln dol dla regionalnych agencji rozwoju, aby pomóc mniejszym pracodawcom na obszarach wiejskich, którzy nie mają dostępu do tradycyjnych instytucji finansowych, takich jak banki i kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Kolejne 500 milionów dolarów zostanie przeznaczone na wsparcie Kanadyjczyków, którzy pracują w sektorach kultury, sztuki i sportu.

Finansowanie ma na celu pomóc organizacjom, które straciły przychody z powodu odwołanych wydarzeń, ale nie mogą uzyskać dostępu do innych środków wsparcia, takich jak program subsydiowania wynagrodzeń.

Trudeau ogłosił także 270 milionów dolarów na program pomocy przedsiębiorcom, innowatorom i firmom start-up – w tym 20 milionów dolarów dla Futurpreneur Canada, organizacji non-profit, która finansuje i mentoruje przedsiębiorców w wieku od 18 do 39 lat.