Ottawa szykuje pomoc dla studentów, którzy ze względu na pandemię nie będą mogli zacząć wakacyjnej pracy w maju, oraz dla świeżo upieczonych absolwentów, którym z kolei trudno będzie zacząć karierę zawodową. Jedni i drudzy dostaną więc zasiłek, na który rząd federalny przeznaczy 9 miliardów dolarów.

Zaproponowany Canada Emergency Student Benefit będzie przysługiwał studentom i absolwentom, którzy nie kwalifikują się do wypłat Canada Emergency Response Benefit. Wysokość zasiłku studenckiego to 1250 dol. miesięcznie lub 1750, jeśli student jest niepełnosprawny lub ma kogoś pod opieką (np. dziecko, członka rodziny). Zasiłek będzie wypłacany od maja do sierpnia.

Oprócz zasiłku rząd przewiduje Canada Student Service Grant, który ma pomóc studentom w zdobyciu doświadczenia zawodowego i nabyciu nowych umiejętności poprzez pracę na rzecz społeczności lokalnych podczas pandemii. Ci, którzy zdecydują się pomóc, jesienią mają dostać 5000 dolarów na edukację.

Ottawa zapowiada też, że rozszerzy zatrudnienie rządowe i programy dla studentów, by stworzyć 116 000 miejsc do odbywania praktyk i szkoleń.

Ponadto by ułatwić studentom powrót na uczelnie po wakacjach, rząd postanowił:

  • dwukrotnie zwiększyć Canada Student Grants dla tych, którzy się uczą w trybie dziennym “na pełny etat” do 6000 dol., a dla zaocznych do 3600 dol. Również podwojone mają być granty dla studentów niepełnosprawnych i mających inne osoby pod opieką;
  • zwiększyć możliwości otrzymywania zapomóg studenckich poprzez zniesienie konieczności dokonywania wpłat własnych w roku 2020/21;
  • zwiększyć maksymalne wypłaty z pożyczek studenckich z 210 do 350 dol. tygodniowo;
  • zwiększyć wsparcie finansowe dla studentów wywodzących się z ludności rdzennej;
  • wydłużyć kończące się stypendia naukowe i podoktorskie oraz dofinansować granty naukowe.