Szczury wyległy na ulice w regionie Peel. Trwa migracja gryzoni, które szukają nowych żerowisk. Dale Kurt, menedżer regionalny Orkin Canada na GTA, tłumaczy, że szczury są zestresowane, bo nie moga znaleźć pożywienia tam, gdzie dotychczas miały go pod dostatkiem. Z powodu pandemii restauracje nie “produkują” teraz tylu śmieci co kiedyś. A to było podstawowe źródło pożywienia szczurów.

Kurt zauważa, że u głodnych gryzoni dochodzi nawet do aktów kanibalizmu. Podaje przykłady pułapek, w których złapane zwierzęta są pogryzione.

Problem ze szczurami polega też na tym, że łatwiej jest powstrzymać ich migrację niż usunąć je z miejsca, do którego już przyszły, mówi Kurt i radzi właścicielom nieruchomości od załatania wszystkich dziur w budynkach, które są większe od monety dwudolarowej. Poza tym przed domem nie należy zostawiać żadnych śmieci i gratów, które stanowią dobrą kryjówkę dla szczurów. Psie i kocie jedzenie trzeba zabrać do domu. W ogóle jedzenie przechowywane w domu powinno być zabezpieczone i schowane. To samo dotyczy zamkniętych restauracji. Kiedyś szczury mogły spokojnie do nich zaglądać tylko przez kilka godzin na dobę, gdy lokale były zamknięte na noc. Teraz mogą buszować tam przez całą dobę.