Rzeczywiście ważne

Buszując po internecie natrafiłem na filmy mówiące o odczuciach ludzi, którzy już byli na „tamtym świecie”. Wszystkie są podobne. Ludzie widzą Pana Jezusa i Matkę Przenajświętszą i z Nimi rozmawiają dłużej. Widzą przepiękne niebo i czasami ułamek piekła, ale w każdym razie ten co zobaczy parę takich filmów stanie się naprawdę wierzącym.

Ważne jednak to by przekonać do obejrzenia tych filmów ludzi mało wierzących lub nawet zagorzałych ateistów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rzeczywistość

W ubiegłym roku z reguły co dzień tak czy owak umierało 1200 osób, teraz z wirusa przy wielkim krzyku umiera z 30.

Niebezpieczeństwo i okazja

Krzysztof Bosak na konferencji prasowej mówił o gwałtownym spadku cen kluczowych akcji polskich jak Orlen, Górnictwo Miedziowe, LOT czy Bank PEKAO. Ich ceny są nawet do 40% niższe od kursu w grudniu. Jednak to wielka okazja dla rodaków, wziąć pożyczkę pod zastaw domu i spory pakiet kupić, ale kto ma tyle odwagi?

Oznacza to, że obcy mający pieniądze mogą lada dzień je przejąć. Niestety nie powiedział jednego prostego rozwiązania – zamknięcie giełdy.

Wstyd

Bardzo mi przykro pisać źle o polskim episkopacie, ale czy trzeba było ulegać presji antykotolickiego rządu?

W autobusie na 60 metrów może być 38 osób a w kościele już z łaski teraz jeden wierny ma być na 15 m kw. Trzeba żądać by w każdym kościele by na każde 5 m. kw. mógł być jeden wierny.

Prawda

Znów w prasie polskiej nie podano, co się dzieje na Białorusi, gdzie życie idzie prawie normalnie. Nikt nie przeszkadza chodzić do kościoła, nikt nie nakazuje nosić maski, nikt nie zabrania chodzić do lasu czy jechać na Wielkanoc do rodziny poza Mińsk. Niestety na wszelki wypadek moc ludzi zamyka się w domu i tak pozbawia się zbawczego działania słońca.

Śmieszne

W internecie były zdjęcie wojaka francuskiego z pistoletami maszynowymi na służbie w Paryżu. Przecież dawno nie było działań terrorystycznych i czy są tak uzbrojeni, by siać … popłoch.

Jacek Wilk

Były poseł i konserwatywny działacz polityczny miał ciekawe wystąpienie w Mediach Narodowych

Powiedział, że trzeba naprawdę opiekować się emerytami bo ci, zwłaszcza palacze i grubasy, są najbardziej narażeni na choroby.

Inni, do 50 roku życia, niech robią co chcą bo im wirus naprawdę śmiertelnie nie zagraża. Idąc dalej za jego wypowiedziami warto by wprowadzić zasady, że ludzie poniżej 50 lat mogą pracować, uczyć itd. Czyli przy tej zasadzie kraj by ruszył.

Dodam, że jak podają dane o śmierci w różnych krajach to rzadko podają danych o ich wieku. Czego się BOJą?

24 kwietnia

Zmarło w Polsce 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 73-K i 67-M Racibórz, 88-K Tychy, 78-M, 70-M i 82-M Poznań, 69-K i 55-M Grudziądz, 69-M Toruń.

– Wszystkie osoby MIAŁY choroby współistniejące dodaje Ministerstwo Zdrowia w komunikacie.

Ile to kosztuje?

Na skutek rządowych zakazów, które mają zatrzymać koronawirusa, polska gospodarka skurczyła się od 16 marca o ok. 80 mld zł, czyli 3,5 proc. rocznego produktu krajowego brutto. Tracimy 2 mld zł dziennie – informują organizacje przedsiębiorców polskich. Najwięcej tracą usługi i przemysł – straty wyniosły odpowiednio 30 i 24 mld zł. Handel to 20 mld zł strat, a budownictwo – prawie 6 mld zł.

Jak było przedtem?

Przy epidemiach, jak ptasia czy świńska grypa, ofiar było znacznie więcej, a nie stosowano nawet – części – takich obostrzeń jak dzisiaj.

Obostrzenia te uderzają w zwykłych ludzi, którym tnie się pensje, przerzuca na pół etatu, nie wypłaca premii, a często też pozbawia pracy. Stoją za tym konkretne dramaty całych rodzin, a w najbliższych miesiącach, jeśli te ograniczenia się utrzymają, przełoży się to na falę samobójstw sfrustrowanych i zrozpaczonych, którym zabroniono pracować i utrzymywać własne rodziny rzekomo dla dobra wspólnego.

U rodziny

Brat Stanisław prowadzi koło Mariotta w Warszawie wziętą restauracje, gdzie dorabia mój syn Antoni i dowiaduję się, że będzie do czerwca zamknięta.

Coś dla zwierząt

Zakaz wchodzenia do lasu daje wspaniałą ulgę dla zwierząt i poczuły się bezpieczne. Nie tylko w lasach poruszają się swobodniej, ale wychodzą z nich nawet do miast jak do Zakopanego.

Może ktoś pomyśli i w przyszłym roku wprowadzi na przeciąg 2-3 tygodni podobny zakaz?

Marsz pokutny

Od dwóch miesięcy nawołuje by episkopat katolicki, by wespół z prawosławnymi zorganizował w Mińsku marsz pokutny.

W prawosławną niedziele wielkanocną spotkałem w cerkwi katedralnej arcybiskupa Pawła zwierzchnika cerkwi na Białorusi i mówiłem na ten temat. W poniedziałek zaniosłem Mu konkretny plan takiej procesji, czy też poszedł do kosza?

PiS?

Jak rozszyfrować ten skrót !

PiS = Pogarda i Służalczość

P – jak Pogarda dla Prawdy, dla Polski.

S – jak Służalczość wobec Sorosa, wobec syjonistów, sprawców pandemii strachu, wobec wszystkich prócz własnych obywateli

9 maja

To corocznie obchodzone są nie tylko w Moskwie dzień zakończenia II wojny światowej. Już mamy w Mińsku wielkie stoiska z plakatami. Nikt jednak nie wie jak będą przebiegały obchody.

Ja zamówiłem 8 wieczorem, msze za wszystkich poległych w tej wojnie w mym parafialnym kościele św. Szymona i św. Heleny. Może ktoś zrobi podobnie w Toronto ?

Patrioci?

PiS sprzedał Polaków litewskich i pomagają Litwie w walce z nimi. Atakują tych chcą utrzymać polskość Związek Polaków i ich lidera Waldemara Tomaszewskiego.

Prezydent Litwy G. Nauseda powiedział, że ceni obecne polskie władze za to, że ani odrobinę nie naciskają w sprawie przestrzegania przez Litwę praw należnych mniejszości polskiej.

Rozumiem jeszcze by Litwa coś za to Polsce dała ale co dała ?  G… w proszku.

Zapomniali

Światowa Organizacja Zdrowia nawołuje do częstego mycia rąk, nie dotykania twarzy itd., ale zapomniała, że warto wychodzić na słońce, które zabija wirusy.

Bezrobotni

Na drzwiach konsulatu RP jest informacje, że do 30 kwietnia nie będą wydawane wizy do Polski. Kto autem pojedzie musi tam odbyć 14 dni kwarantanny i podobnie kto przyjeżdża z Polski na Białoruś.

Radnica

Dziewięć dni po Wielkanocy prawosławnych obchodzony jest ich dzień zmarłych, który jest dniem wolnym od pracy. W Mińsku kilka dni przedtem jest moc stoisk ze sztucznymi kwiatami, a kto może jedzie za miasto odwiedzać groby zmarłych.

Nad tymi grobami odbywają się uczty rodzinne z piciem wódki z jednym zastrzeżeniem, – nie wolno się stukać kieliszkami. Przechodząc wśród tych grobów można być zapraszanym do uczty i poznać wielu sympatycznych ludzi.

Jakim być

Miej serce lwa, pokorę franciszkanina, hart stali, wesołość pliszki i brak tajemnic w życiu.

Aleksander Pruszyński