Burmistrz Toronto, John Tory, ogłosił w środę, że miasto pracuje nad nowym planem powiększenia przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. ma to związek z pandemią i miałoby zezwolić na lepsze dystansowanie społeczne.

„Obecnie obserwujemy ruch samochodowy i pieszy na niskim poziomie, podczas gdy ruch rowerowy pozostał mniej więcej taki sam. Wiemy, że to się zmieni w nadchodzących tygodniach i miesiącach” – powiedział Tory podczas codziennej konferencji prasowej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Będziemy potrzebować więcej miejsca na spacery. Będziemy potrzebować spokojnych ulic. Będziemy potrzebować więcej infrastruktury rowerowej” – zapowiedział.

 

Tory powiedział, że nowy program, który jest obecnie opracowywany zarówno przez Toronto Transit Services, jak i Toronto Public Health, nazywa się ActiveTO i zaowocuje stworzeniem blisko 50 km “wyciszonych” ulic.

 

„Plan ActiveTO stworzy spokojniejsze ulice. Będą to trasy lokalne z bardzo szybko wdrożonymi środkami ograniczającymi ruch, aby umożliwić wyłącznie lokalny ruch samochodowy i zrobić więcej miejsca dla rowerzystów i pieszych”.

Będą to m.in. ulice  w pobliżu dużych parków, które obecnie zastawiane są samochodami gdyż parkingi w parkach są zamknięte..

W weekendy mogą też być zamykane główne drogi w pobliżu głównych tras spacerowych, parków lub atrakcji rekreacyjnych, gdzie dochodzi do zatłoczenia.

​​Światowa Organizacja Zdrowia wezwała ludzi do chodzenia pieszo i jazdy na rowerze jako podstawowych środków transportu podczas pandemii tam, gdzie jest to tylko wykonalne, ponieważ pozwalają one na fizyczne dystansowanie, mogą zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych i poprawić zdrowie psychiczne.

 

Szczegóły planu zostaną opublikowane w najbliższych dniach.