Rząd federalny ujawnił w niedzielę coś, co określił jako historyczny pięcioletni projekt o wartości 100 milionów dolarów, mający na celu wspieranie społeczności 2SLGBT w całym kraju. Strategia proponuje przyjęcie i zachęcanie do używania akronimu 2SLGBTQI+, „który jest bardziej inkluzywny i stawia na pierwszym planie doświadczenia rdzennych społeczności 2SLGBTQI+ jako pierwszych ludów 2SLGBTQI+ w Ameryce Północnej”.

Akronim oznacza osoby dwu duchowe, lesbijki, gejów, osoby biseksualne, transpłciowe, queer, interseksualne i dodatkowe osoby zróżnicowane pod względem płci i płci.

Premier Justin Trudeau ujawnił strategię, nazwaną „pierwszym federalnym planem działania 2SLGBTQI+ w Kanadzie”, na konferencji prasowej w niedzielę przed paradą homoseksualną w Ottawie – pierwszym  marszem po dwuletniej przerwie spowodowanej COVID-19.

Trudeau zachwalał plan jako pierwszą tego rodzaju inicjatywę federalną i powiedział, że świadczy on o zaangażowaniu rządu w zwalczanie dyskryminacji i wspieranie różnorodności.

Trudeau powiedział, że 75 procent środków zostanie przeznaczonych na organizacje społeczne skoncentrowane na różnorodności i integracji, ponieważ „tam ma miejsce prawdziwe wsparcie”.

Marci Ien, minister ds. kobiet i równości płci, z zadowoleniem przyjęła plan działania wraz z Trudeau, mówiąc, że fundusze są dla „wszystkich tych, którzy walczą o to, by zostać wysłuchanym i zaakceptowanym”.

„To jest dla ludzi, którzy zostali odrzuceni przez rodzinę i przyjaciół po tym, jak ujawnili kim są, dla wszystkich próbujących żyć swoją prawdą w społecznościach wiejskich, w których czują się odizolowani. To jest dla czarnych queerowych ludzi, którzy codziennie walczą o usprawiedliwienie swojego miejsca w tym kraju i transkobiety, które czasem boją się wracać do domu same w ciemności, to jest dla ciebie” – powiedziała Ien.

Powiedziała, że ​​ponad 5 milionów dolarów z funduszy zostanie przeznaczonych na rozpoczęcie kampanii uświadamiającej społeczeństwo.