WASZYNGTON – Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek, że uznał kościoły i inne domy kultu za „niezbędne” i wezwał gubernatorów w całym kraju, aby zezwolili na ich ponowne otwarcie w ten weekend.

„Dziś wskazuję domy modlitwy – kościoły, synagogi i meczety – jako niezbędne miejsca zapewniające niezbędne usługi” – powiedział Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

 

Trump podkreślił w piątek znaczenie kościołów w wielu społecznościach i zakwestionował inne firmy i usługi, którym pozwolono kontynuować działalność.

„Niektórzy gubernatorzy uznali sklepy monopolowe i kliniki aborcyjne za niezbędne”, ale nie kościoły – stwierdził. „To nie jest w porządku. Więc koryguję tę niesprawiedliwość i nazywam domy kultu niezbędnymi. ”

„Są to miejsca, które jednoczą nasze społeczeństwo” – dodał.

Kościoły w całym kraju zaskarżyły zamknięcie z powodu koronawirusa. W Minnesocie, po tym jak gubernatorTim Walz odmówił zniesienia ograniczeń dla kościołów, rzymskokatoliccy i niektórzy luterańscy przywódcy oświadczyli, że przeciwstawią się  zakazowi i wznowią nabożeństwa. Nazwali ograniczenia niekonstytucyjnymi i niesprawiedliwymi, ponieważ restauracjom, centrom handlowym i barom zezwolono na  ponowne otwarcie.