Rząd Ontario planuje przedłużyć wszystkie przepisy nadzwyczajne o kolejne 28 dni, potwierdzono w poniedziałek w biurze premiera.

Oznacza to że będą również zamknięte kościoły, w tym Kaplica Wieczystej Adoracji w kościele Maksymiliana Kolbe w Mississaudze co o. Janusz Błażejak, proboszcz tej największej polonijnej parafii w Kanadzie – uznał w swym wpisie na Facebooku za straszne, a nawet tragiczne

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wniosek o przedłużenie do 30 czerwca zostanie rozpatrzony w Queen’s Park we wtorek, kiedy wygasa ostatnie przedłużenie prowincji.

Premier Doug Ford po raz pierwszy ogłosił stan wyjątkowy w prowincji 17 marca, próbując spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19 i od tego czasu był on wielokrotnie odnawiany.

Przepisy te obejmują zakaz spotkań większych niż pięć osób oraz zamknięcie wielu firm, w tym restauracji i barów, które nie oferują potraw na wynos lub z dostawą.

Urzędnicy zdrowia publicznego Ontario twierdzą, że muszą obserwować stały spadek liczby nowych przypadków wirusa, aby  znosić ograniczenia.

Ontario weszło w pierwszą fazę planu w zeszłym miesiącu, co pozwoliło wielu firmom, w tym sklepom z wejściem od ulicy, ponownie się otworzyć.

Minister zdrowia Christine Elliott powiedziała w poniedziałek, że Ontario wciąż ma „ dużo do pokonania”  przed osiągnięciem drugiego etapu.

„Musimy ostrożnie i starannie podejść do dalszego otwierania gospodarki” – powiedziała w poniedziałek w Queen’s Park.

Elliott powiedział, że prowincja rozważy złagodzenie ograniczeń, jeśli liczba nowych przypadków wirusa będzie spadać i jeśli będzie wystarczająca pojemność w szpitalach Ontario.

„(Liczby) podskoczyły nieco w ciągu ostatniego tygodnia do 10 dni, ale ogólnie rzecz biorąc wydają się spadać” – powiedziała.

Dodała, że ​​prowincja będzie również musiała nadążać za śledzeniem kontaktów osób zarażaonych i dopilnować, aby liczba testów była wystarczająco wysoka , aby przejść do drugiego etapu rządowego planu.