Wartość kanadyjskiego importu i eksportu obniżyła się w kwietniu ze względu na malejące ceny ropy,  podał w czwartek Statistics Canada, dodając, że ponowne otwarcie większości zakładów montażu samochodów może poprawić bilans handlu w nadchodzących miesiącach.

„W odniesieniu do samochodów i ropy naftowej naprawdę dostajemy niezłe bicie” – stwierdził Peter Hall, główny ekonomista w Export Development Canada.

Całkowity eksport spadł w kwietniu o 29,7 procent do 32,7 miliarda dol., co stanowi najniższy poziom od ponad 10 lat, a import spadł o 25,1 do 35,9 miliarda dol, co jest najniższym poziomem od lutego 2011 r.,

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Statscan informuje, że deficyt handlowy w kwietniu wzrósł do 3,25 miliarda dolarów  z 1,53 miliarda dolarów w marcu, co jest więcej niż 2,36 miliarda dolarów prognozowanych przez analityków w stałej ankiecie Reutera.

Statscan powiedział, że eksport produktów energetycznych spadł o 3,6 miliarda dolarów, co jest największym rekordowym spadkiem. Spadek eksportu ropy naftowej wyniósł 55,1 proc.

Eksport samochodów osobowych i lekkich ciężarówek spadł o 84,8, a import   o 90 procent.

Po publikacji tych danych dolar kanadyjski spadł  do 73,88 centów amerykańskich.