Rząd federalny planuje wydać w tym roku ponad 88 milionów dolarów na kampanie ogłoszeniowe związane z COVID-19. Publikowane informacje mają dotyczyć wszystkiego, co jest związane z koronawirusem – od porad zdrowotnych po programy rządowe.

Wspomniane 88,7 milionów to dodatkowe środki, ponad te, które do tej pory były planowane na działania komunikacyjne. To też więcej niż roczne budżety na wszelkie sprawy z ostatnich 10 lat.

Według projektów przedstawionych w parlamencie w tym tygodniu rząd chce zwiększyć budżet rady doradczej (Privy Council) o 58,3 miliony dol., z czego 48,7 miliona ma być przeznaczone na komunikację. Biuro rady doradczej stanowi wsparcie dla biura premiera i zajmuje się pomocą w koordynacji ministerstw.

Rzecznik prasowy rady powiedział, że 10 milionów z nowych pieniędzy zostanie dołożone do trwającej kampanii federalnej agencji zdrowia publicznego, o wartości 30 milionów dolarów. Dalej 12 milionów będzie dodatkiem do kampanii ministerstwa finansów, której celem jest promowanie zasiłków i dopłat dla biznesów i osób prywatnych. Pozostałe 26,7 mln ma być wydatkowane na inicjatywy reklamowe związane z COVID-19 w miarę potrzeb.

Kampanie mają być poświęcone przede wszystkim takim zagadnieniom jak zdrowie publiczne, wsparcie finansowe dla osób indywidualnych, wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw i gospodarki oraz bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo podróżowania.

Lider NDP w Izbie Gmin, Peter Julian, stwierdził, że pieniądze wydawane na rządowe reklamy są bardziej potrzebne “zwykłym” Kanadyjczykom zmagającym się ze skutkami pandemii. Widać stąd, że rząd ma poprzestawiane priorytety.