Kierowcy korzystający z części autostrady 407 od przyszłego roku będą płacić więcej.

Opłaty za przejazd na 108-kilometrowej trasie autostrady rozciągającej się z Burlington do Pickering są zamrożone od 2020 r. w odpowiedzi na pandemię Covid-19.

To się zmieni od lutego 2024 r.

Firma odpowiedzialna za opłaty za przejazd autostradą 407 ETR poinformowała, że ​​nowy harmonogram stawek zostanie wprowadzony pierwszego dnia miesiąca. Jako powód zakończenia czteroletniego zamrożenia podano powrót do normalnego ruchu po pandemii.

Kierowcy samochodów osobowych i lekkich ciężarówek, odczują wzrost opłat za przejazd od jednego do 11 centów za kilometr, w zależności od pory dnia i przejechanej strefy.

Agencja twierdzi, że podwyżka może skutkować miesięcznym wzrostem o mniej niż 5 dolarów dla przeciętnego klienta.

Na trasie ekspresowej znajdują się cztery strefy, a w każdej obowiązuje inna stawka w zależności od pory dnia. Na przykład, kierowcy  podróżując między QEW a autostradą 401 około godziny 7 rano w dni powszednie, mogą zostać obciążeni opłatą w wysokości około 49 centów za kilometr w kierunku zachodnim i 55 centów w kierunku wschodnim.

Od 1 lutego 2024 r. ta sama odległość będzie kosztować około 58 centów w kierunku zachodnim i około 60 centów w kierunku wschodnim.

Pełny rozkład stawek można znaleźć na stronie internetowej autostrady 407 ETR.

Opłaty te różnią się od opłat ustalanych przez rząd prowincji dla odcinka autostrady rozpoczynającego się w Pickering i kończącego się w Clarington.