Podzespoły amerykańskiej firmy Qualcomm przystosowane do obsługi łączności 5G jeszcze w 2020 r. roku znajdą się w tańszych modelach smartfonów – zapowiedział koncern z San Diego. Chodzi o nowy czip Snapdragon 690, z którego planują korzystać m.in. marki Nokia i Motorola.

Jak przypomina w środę agencja Reutera, Qualcomm jest największym dostawcą procesorów i czipów modemowych do urządzeń mobilnych. Podzespoły i rozwiązania amerykańskiego producenta odpowiadają m.in. za obsługę łączności bezprzewodowej. Czipy firmy przystosowane do obsługi szybkiej komórkowej sieci 5G obecnie stosowane są głównie w droższych modelach, takich jak smartfony Samsung Galaxy. Koncern z San Diego pracuje jednak nad nowym, tańszym wariantem komponentów, które mogą znaleźć szersze zastosowanie.

Według informacji podanej przez Qualcomm zainteresowanie nowym produktem firmy, czipem 5G Snapdragon 690, wyraziły takie firmy, jak HMD Global (producent telefonów marki Nokia) oraz LG Electronics i Lenovo Group (koncerny wspólnie prowadzące markę Motorola). Jak wskazuje agencja Reutera, podzespoły powinny znaleźć się w planowanych na drugą połowę 2020 r. smartfonach w przedziale cenowym 300-500 USD (od niespełna 1200 zł do niecałych 2000 zł).

Wyjście z ofertą czipów 5G do firm oferujących bardziej przystępne cenowo urządzenia może oznaczać dla Qualcommu znacznie większe zamówienia na podzespoły. Smartfony sprzedawane w cenach hurtowych 100-400 USD stanowiły w pierwszym kwartale br. mniej więcej połowę całego światowego rynku smartfonów – zauważa Reuters za danymi firmy analitycznej Counterpoint Research.

Sieć bezprzewodowa nowej generacji ma być kluczowa dla rozwoju takich technologii, jak jazda autonomiczna czy inteligentne miasta. Obecnie sieć 5G jest stopniowo wdrażana w kolejnych krajach świata, m.in. we Francji i Stanach Zjednoczonych. W Polsce operatorzy telekomunikacyjni planują uruchomić ją w wybranych lokalizacjach najpóźniej w czwartym kwartale 2020 r.