Jak karać sprawców takich wypadków?

Nasza sonda na Plazie “Wisła” w sobotę 20 czerwca 2020

        Społeczność polonijna w Ontario została bardzo głęboko poruszona tragiczną śmiercią polskiej matki i trójki jej dzieci zabitych w wypadku drogowym w Brampton.

        O to, jak powinniśmy karać sprawców takich przestępstw drogowych, pytamy na polonijnej plazie Wisła w Mississaudze.

Leszek

 – Matka, Polka została zabita na skrzyżowaniu przez kierowcę, który przejechał na czerwonym świetle, młody człowiek, prawdopodobnie pod wpływem, uciekał… Jak Pani zdaniem powinna wyglądać kara dla takich ludzi , czy oni powinni być skazywani na jakieś minimum 25 lat, czy to nie jest tak, że obecnie kary są zbyt łagodne?

– Wie pan co, to zależy też od sytuacji, ja nie znam sytuacji, nie wiem nawet, który to jest wypadek, ten ostatni w Brampton co troje dzieci zginęło?

        – Tak.

– I to była Polka? Nie wiedziałam nawet, myślę że kara powinna być surowa, tym bardziej, że chyba ten wypadek spowodował bardzo młody człowiek, chyba dwudziestoletni.

        –  Powinna być jednak dotkliwa, odstraszająca?

– Tak odstraszająca, bo słyszałam, że tam właśnie prędkość miała ogromne znaczenie.

        – Prędkość i prawdopodobnie człowiek był pod wpływem środków odurzających.

– To tym bardziej powinna to być surowa kara.

        – Mieliśmy tutaj taki przypadek, kiedy syn milionerów zabił całą rodzinę po pijanemu i już się mówi, że będzie z więzienia wychodził na czasowe przepustki, nie sądzi Pani, że to jednak jest za mało?

– Za mało, mi się wydaje, że zginęło wtedy troje dzieci i dziadek, tak że myślę, że kara powinna być o wiele surowsza.

•••

Edward

– Czy Pana zdaniem kary w takich wypadkach powinny być o wiele surowsze niż są?

– Ja to mówię, że takiego gada to powinni powiesić, albo zadusić.

        – No wie Pan, ale to tak nie można, bo nie jest to do przeprowadzenia natomiast czy nie powinna być kara, na przykład, minimum 25 lat więzienia w takim przypadku?

– Dożywocie dać.

        – Myśli Pan, że to by odstraszyło młodych ludzi?

– Panie, ci młodzi to ja nie wiem, to wariacji dostają. Czytałem w gazecie, że dwóch chłopaków dwudziestoletnich wzięli ojca samochód taki drogi i na highwayu jechali 308 kilometrów na godzinę. Panie, to żeby on miał skrzydełka, to by poleciał w powietrze…

        – Powinny być surowe kary?

– Ja to tak mówię, ale jeśli to prawda, że on tam miał jakiś samochód kradziony czy  numery fałszywe  to policja też powinna trochę poluzować, a nie pędzić za nim.

        – Powinni odpuścić?

–  Tak, gdzieś tam złapać, ale nie pędzić w mieście, gdzie światła są i wszystko.

•••

Rafał

        – Czy w związku z tym wypadkiem w Brampton, czy Pana zdaniem, tego rodzaju sprawcy powinni być surowo karani? Co powinno się im robić?

– Dożywocie.

        – Myśli Pan, że to by odstraszyło innych młodych ludzi?         

– Tak.

        – Czyli powinna być taka minimalna kara gdy zabierasz życie jedziesz po pijanemu?

– Minimalna kara powinna być 25 lat.

        – Nawet mimo tego, że to młody człowiek?

– Nie ma znaczenia, powyżej osiemnastu lat każdy odpowiada za siebie.  Każdy człowiek, jak ma 18 lat skończone, to odpowiada za siebie, ma prawo jazdy, nie powinien ćpać ani pić, a jak już, to nie jechać, dlatego kara powinna być odstraszająca. Uważam, że za śmierć powinien być albo wyrok śmierci, żeby znów był możliwy w Kanadzie, albo przynajmniej 25 lat i innych by to odstraszało.

•••

Roman

         I’m asking questions about  accident in Brampton; four people killed; the Polish woman and three young children.  what – in your opinion should be done as a punishment? Minimum punishment of 25 years  imprisonment? How do you see that?

– It is definitely, a thing where license should be taken; definitely jail time, definitely I think some sort of education in prison and something to allow people to understand the father’s situation – he had a beautiful wife, beautiful children all taken away from him in one moment, so I think that the education – what happens after.

        – Do you think that punishment like life imprisonment whould act as a deterrent  for younger people or they don’t care, they think that they are invincible; when you’re young you  behave like there’s no future.

– That is definitely so, and I think that they don’t understand what happens until they actually go through it and see what happens in prison  when they do the time.

The power of the social media right now; how it is cool to drink, smoke; all kinds of substance abuse, how cool it is outweighs the consequence of said action.

– Do you think that the police should be more present in social media, talking about the consequences of actions like that, just for other people to see what it is like afterwards?

– Exactly show them what happens; the consequences before and after.  I think that would be definitely, a good idea,  put that on social media because people are drawn to that nowadays and there are many social media platforms like Tik-Tok, Instagram, Twitter all that stuff there are many platforms and many platforms where you can reach to young people and definitely convene the message.

•••

Kamil

        Wielka tragedia Brampton, pytam ludzi, jak powinno się karać sprawców takich nieszczęść; takiego człowieka, który pije, jedzie, ucieka, przejeżdża na czerwonym świetle, zabija 4 osoby, co robić, jak go karać?

– Dobre pytanie – najwyższą karą, jaka jest możliwa.

        –  Jedni mówią, dożywocie, że nie powinien wyjść z więzienia.

–  Tak zgadzam się.

        – Czy to by odstraszyło, czy ludzie młodzi by na to zwracali uwagę?

– Nie.

        – No to, co pomoże, bo chodzi o to, żeby takie rzeczy się nie zdarzały?

– Jedyne, co by mogło pomóc to mieć więcej policji, żeby kontrolować to wszystko.

        – A czy policja – niektórzy mówią, że go ścigali –   powinna go ścigać, czy powinni byli odstąpić wcześniej od pościgu, co Pan sądzi na ten temat?

– Tak naprawdę nie znamy wszystkich okoliczności, ale tak, jak mówię problem jest, co się dzieje na drodze, że nie mamy policji, żeby to kontrolować, jak ludzie jeżdżą, jest po prostu za mało policji.

        – Myśli Pan, że to się pogarsza, te obyczaje na drodze?

– Tak, ja 15 lat jestem trackerem, widzę to na co dzień po prostu jest za mało policji to co się widzi na highwayu, jak ludzie szarżują. Jakby było więcej policji, ludzie by się bali, tak jak w Stanach. W Stanach się tego nie widzi tak bardzo. Jak tam się ktoś wygłupi to zaraz ma glinę na sobie, a tutaj ileż się widzi tego OPP; przejechać można 300 km i jednego czy dwóch zobaczysz.

Jerzy

        – Co Pan sądzi czy ludzie, którzy zabijają samochodem,  pod wpływem alkoholu powinni być surowo karani? Dożywocie?

– Uważam, że przepisy są dość restrykcyjne, ale jeszcze za mało. Powinna być to przestroga dla innych, jeżeli jest osoba poszkodowana czy kalectwo pod wpływem wypadku, a osoba jest pod wpływem alkoholu, to za pierwszym razem na 10 lat, a w ogóle byłbym za tym, żeby za drugim razem było zabrane prawo jazdy do końca życia tak, jak to się w Polsce dzieje.

        –  Czy sądzi Pan, że to młodego człowieka powstrzyma?

– Trudno powiedzieć, ale z czasem może ktoś się zastanowi nad tym zanim usiądzie pod wpływem alkoholu za kierownicą. To o Brampton słyszałem, ale dokładnie nie wiem, jak to było, ale takich przypadków jest wiele; ja, na przykład 3 lata temu jechałem  na zielonym, a kobieta zobaczyła, że autobus jest, było ciemno wybiegła mi pod koła, dobrze że wolno jechałem mimo że tam jest 60, nic się nie stało jeszcze ta pani została ukarana mandatem,  dobrze że człowiek był trzeźwy, bo też sprawdzali alkomatem.

        – Tak że surowsze kary i ludzie muszą wiedzieć, że mogę zabić na drodze?

– No przecież to jest 1500 – 2000 kg to przy jakiejś prędkości to jest narzędzie zbrodni. Dlatego ludzie, którzy siadają za kierownicę po alkoholu i ci, którzy goszczą to dla mnie są też współwinni. Jeżeli on pił u mnie alkohol i on jedzie to ja też czuję się współwinny powinienem wynająć taksówkę lub go przenocować.

•••

Joanna

        – Jakie kary powinny być dla tego rodzaju ludzi, czy one są wystarczające?

– Nie śledzę teraz wiadomości.

        – Pytam teoretycznie, jeżeli wina była kierowcy, to naprawdę, jak powinien odpowiadać?

– Powinny być surowe kary

        – 25 lat więzienia, jak za zabicie, czy surowość kary odstraszy innych?

– Wydaje mi się, że chyba nie. Ludzie są jednak uparci, to zależy od człowieka.

        – To co robić, jak z tym walczyć?

– A tego, to nie wiem.