Szanowni Państwo,

Wyborcy za granicą mieli zasadniczo 7 dni na

(1) wpisania się na listę wyborców w czerwcu (jeśli nie wpisali się wcześniej) – i – dopełnienia formalności wyborczych poprzez

(2) zgłoszenie woli głosowania korespondencyjnego:
od 9 czerwca (kiedy konsulowie najpóźniej mieli obowiązek umożliwić dopełnienie formalności wyborczych wyborcom za granicą)
do 15 (16) czerwca br., na kiedy ustawa wyborcza wyznaczyła końcowy termin [ad. (2) i (1)].
Konsulowie zaś do 22 czerwca – a więc mając na to od od 8 do 14 dni – mają obowiązek przesłania pakietów wyborczych wyborcom głosującym za granicą.

Zwracam uwagę na to, że wszędzie tam, gdzie decyzją konsula, mimo apeli elektoratu, nie umożliwiono wyborcom odebrania/doręczenia pakietów wyborczych osobiście od/do konsulatu, pakiety wyborcze muszą przez pocztę zostać doręczone wyborcy i – z powrotem – przesłane przez wyborcę do konsulatu do końca pracy w piątek, 26 czerwca, tj. w ciągu zaledwie 5 dni roboczych, jeśli tak, jak w moim przypadku pakiety wyborcze od 9 czerwca do dzisiaj nie zostały przesłane wyborcom.

Oceniam, że prawdopodobieństwo dotarcia pakietu wyborczego na czas jest niestety bardzo niskie we wszystkich obszarach konsularnych w Kanadzie poza obszarem montrealskim, gdzie konsul umożliwił osobiste odebranie i doręczenie pakietu wyborczego do konsulatu. Niestety, z powodu COVID 19 poczta w Kanadzie funkcjonuje nie lepiej lecz znacznie gorzej, niż kiedykolwiek.

por.

Kalendarz wyborczy PKW

Ustawa wyborcza z 2 czerwca

 

Z uszanowaniem,

Lidia Sokołowska-Cybart

Lawyer-linguist

1 KOMENTARZ