Ankieta przeprowadzona wśród Chińczyków  w Kanadzie  wykazała,  że ​​rasizm wobec ludności chińskiej narasta  od czasu pierwszych przypadków Covid-19 w marcu.
Połowa ankietowanych  stwierdziła, że ​​zostali potraktowani obelżywie a  43 procent mówi i zastraszaniu i groźbach.


 

Badanie 516 Kanadyjczyków pochodzenia chińskiego, zostało przeprowadzone przez University of Alberta i Angus Reid Institute.
Policja w Vancouver poinformowała w maju, że rośnie liczba antychińskich przestępstw z nienawiści, z 16 raportami sporządzonymi w marcu i kwietniu, w porównaniu do 12 w całym 2019 r. Również w maju dwie figury stojące przy wejściu do chińskiej dzielnicy zostały uszkodzone i pomalowane obraźliwymi napisami.

Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że ​​obawiają się, iż po otwarciu szkół ich dzieci będą zastraszane. W Kanadzie mieszka 1,7 miliona Chińczyków – 5% populacji kraju.
W innej ankiecie, opublikowanej w maju przez Angus Reid Institute, stwierdzono, że liczba Kanadyjczyków, którzy mają nieprzychylne poglądy na temat Chin, osiągnęła nowy rekord, a ponad 85 procent respondentów twierdzi, że chiński rząd nie był szczery i ukrywał coś w sprawie pandemii .
Stosunki między Pekinem a Ottawą gwałtownie się pogorszyły w grudniu 2018 r., Kiedy Kanada zatrzymała na wniosek USA dyrektora finansowego Huawei Meng Wanzhou . Kilka dni później Chiny zatrzymały dwóch Kanadyjczyków – Michaela Kovriga i Michaela Spavor – oskarżając ich o szpiegostwo.
Chiny ogłosiły w piątek, że rozpoczyna się proces przeciwko Kovrigowi i Spavor, co jeszcze bardziej zwiększy napięcie między dwoma krajami.