Przemawiając po tym jak legendarny amerykański zespół akrobacji lotniczych U.S. Navy Blue Angels prezydent Trump w ostrych słowach potępił skrajnie lewicowy faszyzm i bronił wartości judeochrześcijańskiej cywilizacji. „

„Ten pomnik nigdy nie zostanie zbezczeszczony” – oświadczył Trump wskazując na Mount Rushmore . „Ci bohaterowie nigdy nie zostaną zniszczeni. Ich dziedzictwo nigdy nie zostanie zniszczone. Ich osiągnięcia nigdy nie zostaną zapomniane. Mount Rushmore pozostanie wiecznym hołdem dla naszych przodków i naszej wolności”.

Prezydent zapewnił, że niedawne ataki na zabytki i pomniki Ameryki, obok „unicestwienia kultury” i powstania marksistowskiej ideologii organizacji Black Lives Matter (BLM), są objawami„lewicowej rewolucji kulturalnej”, która grozi „obaleniem”  amerykańskiej rewolucji”. BLM wyraźnie opowiada się za zniszczeniem „nuklearnej rodziny , która jest „podstawą amerykańskiego sposobu życia”.

„Klękamy tylko przed Bogiem Wszechmogącym” – stwierdził Trump, najwyraźniej  mając na uwadze klękanie dla upamiętnienia zabitego przez policję Murzyna. „Nie będziemy zastraszani przez ludzi. To się nie stanie”.

Trump scharakteryzował ruchy protestu wstrząsające Ameryką jako atak na wolność” – i obiecał, że „zostaną one bardzo szybko zatrzymane”. Kilka godzin przed jego przemówieniem  CNN, powtarzając za „ The New York Timesem”, określiła Mount Rushmore jako “pomnik właścicieli niewolników powstały na skradzionej ziemi”.

„Ten ruch otwarcie atakuje spuściznę każdej osoby przedstawionej tutaj na Górze Rushmore” – powiedział Trump, odnosząc się do George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore Roosevelt i Abrahama Lincolna i zapowiedział plany stworzenia „nowego pomnika gigantów naszej przeszłości”.

Powiedział, że podpisze zarządzenie o utworzeniu narodowego parku amerykańskich bohaterów – „rozległego parku na świeżym powietrzu” z posągami „największych Amerykanów, jacy kiedykolwiek żyli”.

„Od tej nocy i z tego wspaniałego miejsca pójdziemy zjednoczeni, wychowamy kolejne pokolenie amerykańskich patriotów” – stwierdził.

„Chcą nas uciszyć” – powiedział Trump „Ale nie zostaniemy uciszeni. … Chcemy wolnej i otwartej debaty, a nie anulowania kultury… Ich celem nie jest lepsza Ameryka. Ich celem jest unicestwienie Ameryki.… Ale tak, jak w minionych wiekach naród amerykański stanie im na drodze ”.

„Ci, którzy starają się wymazać nasze dziedzictwo, chcą, aby Amerykanie zapomnieli o  dumie i naszej wielkiej godności, abyśmy nie mogli zrozumieć samych siebie ani przeznaczenia Ameryki” – dodał prezydent USA.

Nadszedł czas, powiedział Trump, aby amerykańscy politycy odważnie  skonfrontowali się z tą sytuacją.