Szanowny Panie Redaktorze,

Niech Pan wejdzie na poniższy link i poklika na krajach europejskich – przeraża!! Nie kliknąłem na wszystkich tylko na większych, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Szwajcaria. Ze znaczna przewaga wszędzie wygrał Trzaskowski, w wielu przypadkach Duda jest nawet nie drugi, ale trzeci. Tylko Kanada i USA głosowały “z głową”. Czy Pan, albo ktokolwiek z Sz. Czytelników ma jakieś wyjaśnienie? Czyżby europejska Polonię całkowicie “porąbało”?

Z poważaniem,

Jacek Hejnar

Mississauga, ON.

•••

Pan Konsul Konsulatu w Toronto.

Panie Konsulu żądam wyjaśnienia, kto zawinił, nie dostarczając mojej karty wyborczej na wybór Prezydenta. Zostałem pozbawiony prawa obywatelskiego przez Pański Urząd.

Będę z niecierpliwością czekam na merytoryczne wyjaśnienie powyższego zaniedbania.  Z góry Dziekuje.

Z poważaniem

Stanisław Frej. London. Ont.

Od redakcji: Polecamy nasz wywiad z Konsulem generalnym w Toronto ze str. 2

•••

GONIEC-Redakcja

Szanowna Redakcjo,

Dot: mojego udziału w głosowaniu w I-szej turze wyborów.

Chciałbym się podzielić z wami  pewną ciekawostką dot. funkcjonowania, a właściwie braku poprawnego funkcjonowania poczty kanadyjskiej.

Otrzymany w dniu 22 czerwca pakiet wyborczy z Konsulatu w Toronto odesłałem w tym samym dniu pocztą rejestrowaną  w kopercie z wydrukowanym adresem i kodem pocztowym przez Konsulat. Trudno więc mówić o jakiejś pomyłce z mojej czy Konsulatu strony.

Mój głos wyborczy leżakuje sobie spokojnie do dzisiaj na drugim końcu Kanady w Richmond BC. Trudno mi to zrozumieć,  że rejestrowana  poczta (Xpresspost) z jednego do drugiego miasta w ramach tej samej prowincji  została przez  wyrafinowaną maszynę sortująca skierowana do innej prowincji gdzie przebywa do dzisiaj. Ciekawy jestem czy innym wyborcom  przytrafiła się też  taka  niesmaczna  “niespodzianka” ze strony  Canada Post. Z poważaniem, Zbigniew S London, Ontario

•••

W „Gońcu” jedyna nadzieja że przekonacie MSZ o możliwości osobistego dostarczania pakietów wyborczych w Kanadzie. My wysłaliśmy pakiety ekspresem, ale myślę że przyczyna zjawiska  “Wysłano 5600 pakietów wyborczych z czego wpłynęło z powrotem 3360.” jest taka, że ponad dwa tysiące ludzi wysłało pakiety listem zwykłym.

Czy jest możliwość, aby ktoś z redakcji ustawił budkę z napisem “kurier” obok siedziby konsulatu i odbierać pakiety wyborcze doręczane osobiście 10 lub 11 lipca?

Z poważaniem.

Marek Madej

Od redakcji: Dobry pomysł, tylko wcześniej należałoby zarejestrować firmę kurierską

•••

Witam Panie Andrzeju

Zauważyłem na s. 7 artykuł “Gloryfikuje antypolskich partyzantów”.

Otóż tzw. partyzanci Bielskiego nie mieli nic wspólnego z Koniuchami, które pacyfikowali sowieccy (przeważnie żydowscy) partyzanci z Puszczy Rudnickiej pod Wilnem w styczniu 1944. Takie twierdzenie kompromituje wiarygodność strony polskiej.

Co do Nalibok, archiwa nie potwierdzają udziału oddziału Bielskiego. Owszem brali udział w pacyfikacji Żydzi z oddziałów sowieckich, i niektórzy z nich potem wstąpili do oddziału Bielskiego.

Pozdrawiam serdecznie

Od redakcji: Bardzo dziękujemy i niniejszym prostujemy

•••

Szanowny Panie Konsulu.

Nie przypuszczałem że w tak krótkim czasie będę zmuszony pisać następny list z protestem.  Mianowicie zarzucam służbom konsularnym nie wywiązanie się z obowiązków dotyczących wyborów prezydenckich 2020.

W dniu 10 czerwca zadzwoniła do mnie pani z Konsulatu w Toronto by potwierdzić mój adres zamieszkania, potwierdziłem, pouczyła mnie, że jeśli otrzymam kartę do głosowania mam niezwłocznie wysłać, również potwierdziłem.

Dziś mamy czerwiec 24, poczta przychodzi po południu, gdybym otrzymał dziś, jutro (czwartek) mógłbym odesłać. Przy sytuacji jaka panuje (wirus) moja karta do głosowania  nie dojdzie  na czas do Konsulatu. Nadmienie ze mieszkam 200 km od Konsulatu.

Pozbawić mnie prawa do głosowania do wyborów, jak wy chcecie zarządzać ponad 30 mln krajem jeśli tego nie potraficie uczynić!

Tak mój ojciec  (AK), jak I ja (internowany) nie po to poświęcam swoje cierpienie I niedostatki by dziś w rzekomo wolnej Polsce działy się takie rzeczy.

Z poważaniem.

Stanislaw Frej. London. Kanada.