Konsul generalny Chin w Teksasie zasugerował, że może zignorować nakaz zamknięcia placówki do piątku. W wywiadzie dla Politico w czwartek, chiński konsul generalny Cai Wei powiedział, że jego biuro pozostaje otwarte „do odwołania”.
Amerykańscy urzędnicy oskarżyli chiński konsulat w Houston o udział w operacji szpiegowskiej Pekinu w Stanach Zjednoczonych. W czwartek w obszernym przemówieniu potępiającym chiński rząd , sekretarz stanu USA Mike Pompeo nazwał konsulat „ośrodkiem szpiegostwa i kradzieży własności intelektualnej”.

 

Chiny nakazały tymczasem Stanom Zjednoczonym zamknięcie konsulatu w południowo-zachodnim mieście Chengdu w odwecie za nakaz zamknięcia chińskiej placówki dyplomatycznej w Houston.

„Środek podjęty przez Chiny jest uzasadnioną i konieczną odpowiedzią na nieuzasadnione działanie USA. Jest zgodny z prawem międzynarodowym, podstawowymi normami stosunków międzynarodowych i zwyczajowymi praktykami dyplomatycznymi ”- czytamy w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych Chin.
„Obecna sytuacja w stosunkach Chiny-USA nie jest taka, jakiej pragną Chiny, a Stany Zjednoczone są za to odpowiedzialne. Ponownie wzywamy Stany Zjednoczone do natychmiastowego wycofania błędnej decyzji i stworzenia warunków niezbędnych do przywrócenia stosunków dwustronnych na właściwe tory ”.

Chiny określają amerykański nakaz zamknięcia konsulatu w Houston „polityczną prowokacją”