Jeden z najrzadszych podgatunków tygrysa na świecie – tygrys sumatrzański – przyszedł na świat we wrocławskim zoo 23 maja 2020 r. To pierwszy – od 8 lat – osobnik tego krytycznie zagrożonego gatunku urodzony w Polsce. Dwumiesięczna kotka wychodzi od kilku dni na wybieg gdzie, pod czujnym okiem matki – Nuri, poznaje świat.

Rodzicami małej tygrysicy są 7-letnia Nuri, która przyjechała do Wrocławia w czerwcu 2015 r. z zoo w Paignton (Anglia) oraz 11-letni Tengah urodzony w ogrodzie w Rheine (Niemcy), a mieszkający we Wrocławiu od maja 2010 r.

Najmłodsza tygrysia mieszkanka jeszcze nie ma imienia, ale ZOO Wrocław zapowiada konkurs na jego wybór w social mediach.

– To duży sukces hodowlany. Matka doskonale zajmuje się młodą. Od tygodnia córka zwiedza wybieg, chodzi pomiędzy bambusami, bawi się oraz uczy wszystkich zachowan tygrysów. Pod opieką matki pozostanie ok. 1,5 roku, następnie wyjedzie, gdyż gatunek ten jest objęty światowym programem hodowlanym, a poza tym tygrysy to samotniki – wyjaśnia Beata Niewęgłowska, opiekunka zwierząt drapieżnych w Zoo Wrocław.

za www.wroclaw.pl