Photo by CDC on Unsplash

Eksperci mają nadzieję, że w ciągu 12-18 miesięcy opracują szczepionkę, która powstrzyma rozprzestrzenianie się koronawirusa

Rząd federalny zawarł dwie umowy, aby zabezpieczyć miliony dawek potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19.

Minister ds. Usług Publicznych i Zamówień Anita Anand ogłosiła, że ​​Ottawa podpisała umowy z gigantem farmaceutycznym Pfizer i firmą biotechnologiczną Moderna. Pfizer dostarczy swojego kandydata na szczepionkę na bazie mRNA BNT162, a Moderna dostarczy swojego kandydata na szczepionkę mRNA-1273.

„Te prace są bardzo obiecujące i wszyscy z niecierpliwością czekamy na dzień, w którym ograniczenia zostaną całkowicie zniesione” – powiedziała Anand podczas konferencji prasowej w Toronto wraz z ministrem nauki i przemysłu Navdeepem Bainsem.

Obie firmy rozpoczęły w zeszłym tygodniu 3 fazę badań klinicznych

Faza 3 obejmuje testy  na 30 000 ludzi, a wyniki spodziewane są jesienią.

Wszystkie potencjalne szczepionki będą wymagały zgody organu regulacyjnego Health Canada, zanim zostaną użyte do zaszczepienia Kanadyjczyków.

Anand powiedziała, że umowa oznacza „ważny krok naprzód”. Zapewnia, że Kanadyjczycy będą „w pierwszym szeregu”, gdy szczepionka zostanie zatwierdzona.

Szczegóły umowy są poufne.

Komunikat ten następuje po tym, jak dyrektor ds. zdrowia publicznego w Kanadzie, dr Theresa Tam, ostrzegła, że ​​Kanadyjczycy nie powinni oczekiwać, iż szczepionka COVID-19 będzie „srebrną kulą” , która szybko zakończy pandemię koronawirusa i pozwoli na powrót do normalności.

Jej zdaniem środki towarzyszące, jak noszenie masek i dystansowanie się mogą jeszcze obowiązywać 2 – 3 lata.