W ramach projektu pilotażowego finansowanego przez rząd federalny firma Drone Delivery Canada z Vaughan w Ontario będzie realizować “bezkontaktowe” dostawy sprzętu ochronnego do Georgina Island First Nation na jeziorze Simcoe. Podczas pojedynczej dostawy drony będą w stanie przetransportować 4,5 kilograma ładunku. Jeśli zajdzie taka potrzeba, firma będzie mogła wysłać większy samolot bezzałogowy zdolny do przewożenia ładunku o masie 180 kg.

William McCue, radny z rezerwatu, mówi, że rygor sanitarny na wyspie jest utrzymywany dłużej niż w innych częściach prowincji. Kolejne fazy otwierania gospodarki są wprowadzane z około 3-tygodniowym opóźnieniem. Zastosowanie dronów pomoże mieszkańcom przebywającym w izolacji i pozwoli na lepsze przygotowanie się do drugiej fali zachorowań.

Odległość Georgina Island od najbliższych miast nie jest duża, ale zorganizowanie dostaw statkiem potrafi zająć nawet tydzień, mówi McCue. Do tego dostawy mogą się opóźniać ze względu na warunki pogodowe. Dron może dolecieć w wybrane miejsce w ciągu godziny, nawet podczas opadów deszczu czy śniegu.

Jeśli projekt pilotażowy zakończy się sukcesem, będzie można pomyśleć o dostarczaniu dronami np. insuliny lub produktów spożywczych.

Drone Delivery Canada chce uruchomić podobną usługę dla Beausoleil First Nation na Georgian Bay. Wcześniej dostarczała produkty medyczne na zlecenie firmy logistycznej z Milton.