Powrócił temat dekryminalizacji narkotyków – główna federalna urzędnik ds. zdrowia publicznego Theresa Tam, stwierdziła, że dekryminalizacja może być sposobem walki z kryzysem opioidowym, z czym nie do końca zgodziła się minister zdrowia Patty Hajdu.

Od momentu ogłoszenia pandemii w takich prowincjach jak Kolumbia Brytyjska, Ontario i Alberta odnotowano znaczny wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków. Dr Tam podkreśla, że kryzys pogłębia się, gdy ludzie przebywają w domach w izolacji. Dlatego najważniejsze powinno być zabezpieczenie dostaw narkotyków z bezpiecznych źródeł i tworzenie nowych miejsc, gdzie osoby uzależnione mogłyby brać narkotyki pod nadzorem. Do sprawy trzeba podejść globalnie i nie można wykluczać prowadzenia dyskusji społecznych i dekryminalizacji.

Dekryminalizacji twardych narkotyków, która miałaby służyć przeciwdziałaniu kryzysowi opioidowemu, domaga się Kanadyjskie Stowarzyszenie Szefów Policji, premier Kolumbii Brytyjskiej John Horgan, a także urzędnicy ds. zdrowia publicznego z Kolumbii Brytyjskiej, Toronto i Montrealu.

W czerwcu w Kolumbii Brytyjskiej liczba zgonów po zażyciu nielegalnych toksycznych narkotyków była o 130 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W 2020 roku w tej prowincji zauważono też znaczny wzrost ofiar, które miały we krwi szczególnie wysokie stężenie fentanylu.

Na początku zeszłego tygodnia rząd federalny obiecał, że zajmie się zapowiadanymi zmianami w prawie narkotykowym. Przewidziane są 60-dniowe konsultacje społeczne dotyczące punktów bezpiecznego używania narkotyków i przeznaczenia 582 000 dol. na uruchomienie w Toronto projektu, w ramach którego miałyby dostarczane opioidy z bezpiecznych źródeł.

Oprócz tego prokuratorom federalnym zaleca się stawianie zarzutów kryminalnych tylko w przypadku najcięższych przestępstw związanych z posiadaniem narkotyków i szukania alternatywnych rozwiązań pozostałych spraw.

Minister zdrowia Patty Hajdu pytana w piątek o dekryminalizację, powiedziała, że jej zdaniem nie ma jednej metody na zażegnanie kryzysu opioidowego i problemu uzależnienia od narkotyków. Należy zapewnić dostęp do różnorodnych metod leczenia. Rząd słyszy głosy domagające się dekryminalizacji, ale dekryminalizacja nie jest jedyną metodą.