Polacy są dziś strażnikami prawdy o II wojnie światowej; ta lekcja historii musi być odczytywana także i dzisiaj – mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Wieluniu, które nad ranem 81 lat temu, 1 września 1939 r., zostało zbombardowane przez Niemcy.

O godz. 4.40 we wtorek w Wieluniu rozległy się syreny alarmowe. W ten sposób mieszkańcy miasta od lat upamiętniają ofiary niemieckiego bombardowania z 1 września 1939 r., które zabiło wielu mieszkańców i unicestwiło miasto. W tegorocznych uroczystościach wziął udział szef rządu, który wraz z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych oddał hołd ofiarom pierwszej zbrodni przeciwko ludności cywilnej podczas II wojny światowej.

“Noc jest najczarniejsza przed świtem. Stajemy tutaj w Wieluniu przed świtem, tak jak oni. Myślimy o tych, którzy wtedy wchodzili w ponad 5 lat wojny. Tak jak oni wypatrujemy świtu. Oni na ten świt musieli czekać długo – w biedzie i głodzie”- powiedział premier Mateusz Morawiecki w Wieluniu.

“Historycy pytają, dlaczego Wieluń? Dlaczego to bezbronne miasto? Bomby zabiły ponad 1000 osób. Trudno odnaleźć odpowiedź na to pytanie. Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców – ludobójstwo i eksterminacja” – podkreślił.

Premier akcentował, że za wybuch II wojny światowej, której pierwsze bomby spadły na Wieluń, są odpowiedzialne dwa totalitarne reżimy – hitlerowskie, nazistowskie Niemcy oraz komunistyczny Związek Sowiecki.

“To była nie tylko wojna totalna, ale totalitarna, bo rozpętana przez dwa totalitarne reżimy. Totalitarne w swoim zamyśle, niszczycielskie, barbarzyńskie i w pełnym tego słowa znaczeniu zbrodnicze, ludobójcze” – mówił premier.

“Polska jest dzisiaj strażnikiem tej pamięci” – podkreślił. “Polacy są dziś strażnikami prawdy o II wojnie światowej” – dodał. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że prawda o II wojnie światowej jest często zakłamywana. “Tymczasem to właśnie my stanęliśmy w obronie wartości europejskich” – mówił.

Morawiecki powiedział, że II wojna światowa była wojną o wszystko. “Tak, wojna o wszystko, o nasze życie, ale także o ocalenie Europy i świata” – dodał. “Trzeba pamiętać, że ta lekcja historii musi być odczytywana także i dzisiaj” – podkreślił premier.

Nawiązał do słów tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 11 lat temu mówił, że “trzeba stawiać tamę każdemu imperializmowi”.

Premier przypomniał, że 81 lat temu państwa Zachodu pozostały bierne wobec niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę. “Zachód popełnił ogromny błąd. Błąd zaniechania, braku wyobraźni. Tego błędu nigdy więcej nie wolno popełniać, bo może dojść, także i w przyszłości, do wielu tragedii” – przestrzegł Morawiecki.

Premier zaapelował do uczestników wtorkowych uroczystości, aby przekazywali tę swoistą wieluńską lekcję pamięci. “My jesteśmy szczególnie zobowiązani, żeby powiedzieć: nigdy więcej nazizmu, nigdy więcej komunizmu, nigdy więcej wojny” – mówił szef rządu. ” Mamy obowiązek pamiętać o tych, którzy jeszcze żyją, tych, którzy zginęli wtedy” – podkreślił Morawiecki.

Charge d’Affaires Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Knut Abraham część swojego wystąpienia wygłosił po polsku. “Nie jest mi łatwo stać 1 września w tym miejscu. Myślę o tych wszystkich ludziach, którzy, bez żadnych zapowiedzi zostali zaatakowani z powietrza” – mówił dyplomata.